Yeşil Çayın Faydaları

YEŞİL ÇAY

Yeşil çay , çay bitkisi yapraklarının iyice kurutulmadan önceki halidir. Siyah çaya dönüşmesi için bir kaç işlemden daha geçer. Aynı bitkiden üretildiği halde vücuda yararlı olan bazı etkileri farklı olabilmektedir. Örnek olarak yeşil çay ağız kokusunu önlerken, siyah çay ağız kokusunu artırmaktadır. Diğer bir örnek Yeşil çay ishal, siyah çay kabız yapma özelliğine sahiptir.  Yeşil çay , siyah çaya göre daha az işlem gördüğü için faydalı tarafları daha fazladır. Günümüzde yeşil çayın farklı çeşitleri bulunmaktadır. Çin’de ve farklı ülkelerde yetişen çaylar birbirinden farklılık göstermektedir. Her bölgenin çayı bulunduğu bölgeye uyum sağlamış ve değişkenlik göstermiştir. Yeşil çayın siyah çaya göre daha fazla bağırsak çalıştırdığı ve zayıflamaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle sağlık açısından en fazla yeşil çay tüketilmektedir.

Yeşil çayın faydaları

Zayıflatıcı: Yeşil çay bağırsak hareketlerini hızlandırarak daha fazla yağın dışarı atılmasını sağlar. Bağırsak çalıştırıcı özelliği sayesinde zayıflamak isteyenler ve diyet yapanlar tercih edebilir. Önerilen dozu: sabah akşam aç karına içilmesidir.

Kabızlık: Yeşil çay bağırsakları yumuşatır ve hızlandırır. Yeşil çayın bu özelliği kabızlık şikayeti olan kişilerde etkilidir. Dışkıyı yumuşatıp daha rahat çıkmasını sağlar.

Diş sağlığı: Yeşil çay dişleri besleyerek parlak bir görünüm verir. Diş çürüklerini önler ve dişlerin beyazlamasında etkili olur.

Bakteri ve virüsleri öldürür: Yeşil çayın antibakteriyel özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde vücuttaki zararlı bakterileri ve virüsleri temizler ve idrar yolu ile dışarı atılmasını sağlar.

Kalp ve damar sağlığı: Yeşil çay yumuşatıcı özelliği sayesinde damarları yumuşatarak kan akışını rahatlatır. Kalp kaslarını güçlendirir ve kalbin daha iyi çalışmasını sağlar. Damarlarda oluşan ve damar tıkanıklığına neden olan kötü kolesterolü azaltır. Beyin damarlarını açarak hafızayı güçlendirir. Kandaki yağ dengesini sağlar. Yeşil çay damar tıkanıklığını önlediği gibi damarları korur ve varis gibi hastalıkları önler.

Diyabet: Yeşil çay kandaki şekeri dengeleyerek kan şekerinin yükselmesini ve bunun vücuda olumsuz etkiler vermesini önler.

Depresyon ve stres: Yeşil çay rahatlatıcı ve gevşetici özelliğe sahiptir. Vücudu rahatlatarak depresyonu ve stresi azaltır. Yeşil çayın içerisindeki kafein uyku dağıtır. Odaklanmayı artırır. Yeşil çayın en önemli özelliklerinden biride budur. Sakinleştirici ve yatıştırıcı bitkiler , çoğunlukla uyku verir. Ancak yeşil çay sakinleştirir, rahatlatır ve bir yandan içeriğindeki kafein sayesinde uyanıklık verir.

Cilt sağlığı: Yeşil çay antioksidan özelliği sayesinde cilt sağlığı için kullanılmaktadır. Yeşil çay ile hazırlanan cilt maskeleri cildin ölü tabakayı atmasını ve hücrelerin yenilenmesini sağlar. Cilde parlaklık ve canlılık verir. Yeşil çay yapraklarını ezerek ve üzerine çok az sıcak su ekleyerek elde ettiğimiz karışımı doğrudan cildinizde sürün. Bir kaç dakika bekledikten sonra yıkayabilirsiniz.

Yeşil çay hakkında önemli not:

Diğer ülkelerde üretilen çaylar onlarca böcek ve bakterilerle mücadele etmektedir. Bu yüzden çok daha fazla kimyasal ve zirai ilaç kullanılmaktadır. Ne kadar zirai ilaç kullanılsada yinede bu bakteri ve zararlı mikroorganizmalar yeşil çay ve siyah çayın yapraklarında kalmaktadır. Bu zararlı mikroorganizmalar insan sağlığını etkilemektedir. Ülkemizde yetiştirilen çaylarda ise böyle bir sorunla karşı karşıya kalınmamıştır. Bu yüzden kaçak çay kullanımına dikkat edilmelidir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740