Halsizlik ve Yorgunluk Nedenleri

YORGUNLUK VE HALSİZLİK

Yorgunluk fiziksel ve ruhsal olarak değişebilmektedir. Yorgunluk nedenleri arasında bazı hastalıklar ve vücudun direncinin düşmesi yani bağışıklık sisteminin düşmesinden kaynaklı olabilir. Fiziksel olmayan yorgunluk genel olarak psikolojiye dayalı olabilir. Fiziksel aktiviteler haricindeki yorgunluklar , kişinin tamamen kendini yorgun hissetmesiyle alakalıdır. Ruhsal bozukluk ve stres gibi nedenler yorgunluğa sebebiyet verebilir. Yorgunluk kronik bir hale gelebilir. Kişinin sürekli kendini yorgun hissetmesi çevresel faktörlere dayalı olabilir. Çevresindeki negatif düşünceler kişiyi olumsuz etkiler ve yorgunluk oluşturabilir.

Yorgunluğun başlıca nedenleri 

Fiziksel yorgunluk : fiziksel aktiviteler , kişinin çok yoğun çalışması , az uyku ve yeterince dinlenememekten kaynaklanır. Çok yoğun çalışan kişiler için yeterli uyku çok önemlidir. Yeterince dinlenmek için günde en az 8 saat uyumak gerekir. Uyku düzeninin sağlanması yorgunluk sendromunun giderilmesinde çok önemlidir.

Ruhsal yorgunluk : Günümüz hayatında en yaygın yorgunluk nedenidir. Ruhsal yorgunluğun sebepleri arasında düzensiz uyku , çevresel faktörler ve kişinin psikolojik bunalımı yorgunluk hissi veren durumlardandır. Bu durumdan kurtulmak için kişinin kendisiyle mücadele etmesi gerekir. Kişinin kendisini iyi hissetmesi , yorgunluğu unutması ve negatif düşüncelerden uzaklaşıp olaylara olumlu yönden bakmasıdır. Kişi bunu sağlamakta güçlük çekiyorsa psikolog yardımı alabilir.

Dengesiz ve düzensiz beslenme : Beslenme sağlık açısından çok önemlidir. Özellikle diyet yapan kişilerde yorgunluk belirtileri fazlasıyla görülmektedir. Düzensiz beslenen kişiler , vücut için gerekli olan vitamin ve mineralleri alamadıklarından vücutta vitamin eksikliği ve bununla birlikte yorgunluk belirtileri başlar. Beslenmek sadece açlığı gidermek amaçlı değil vücudun ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı olmalıdır. Beslenmek çok yemek değil dengeli bir şekilde yemektir. Vücudun ihtiyaçlarının gıdalardan karşılanmaması yorgunluk ve halsizlik yapabilir. Düzenli beslenmek yorgunluğu önlemek ve sağlıklı bir vücut için önemlidir.

Hastalıklar : Kronik ve kronik olmayan geçici hastalıklar yorgunluğa neden olur. Kronik hastalıklardan şeker hastalığı , kronik ağrılar , tiroid hastalığı , kalp hastalığı ve bunlar gibi insan vücudundaki direnci düşüren hastalıklar yorgunluğa neden olur. Geçici hastalıklardan ishal , grip ve soğuk algınlığı , vücuttaki viral ve bakteriyel hastalıklar yorgunluk sebebidir.

İlaçlar : Kronik hastalıklar için kullanılan ilaçlar yorgunluk yapabilmektedir. Antibiyotikler vücuttaki vitamin ve faydalı bakterileri ortadan kaldırarak yorgunluğa neden olur. Soğuk algınlığı , grip , stres ve depresyon için kullanılan ilaçlar sürekli uyku hali yapan ve yorgunluğa neden olan ilaçlardır.

Vitamin eksikliği : vücudun işleyişini sürdürmesi için vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Özellikle B grubu vitaminlerin vücutta eksik olması yorgunluğa sebebiyet verebilir. Vücutta demir eksikliği olduğunda kansızlık ve bununla birlikte yorgunluk ve halsizlik oluşur.

Alkol ve sigara : Alkol ve sigara vücudun en kötü düşmanlarıdır. Sigara kullanımı vücudu yorgun ve bitkin düşürür. Sigaranın içerisindeki maddeler , akciğerlerden vücuda oksijen alımını kısıtlar. Yeterli oksijeni alamayan vücutta halsizlik ve yorgunluk belirtileri başlar. Yorgunluk oluşmasında en büyük etkenlerden biri sigaradır. Alkol karaciğer düşmanıdır. Karaciğer fonksiyonlarını zayıflatarak, kanın yeterince temizlenmemesine sebep olur. Yeterince temizlenmeyen kan vücutta enerji üretimini sağlayamaz.

Aşırı zayıflık ve fazla kilolar : aşırı zayıf olan ve düzenli beslendiği halde kilo alamayan kişilerin yüksek ihtimalle tiroid hormonu salgısı yüksektir. Tiroid hormonu salgısının yüksek olması vücuttaki enerjinin birikmemesi ve hızlı bir şekilde enerjinin harcanmasına yol açar. Fazla kilolu insanlarda oksijen tüketimi fazla olduğundan ve kilolarını taşımak zorunda kaldıklarından çabuk yorulma görülür.

Vücudumuzda kronik hale gelmiş yorgunluktan kurtulmak için düzenli egzersiz ve düzenli beslenme şarttır. Düzenli egzersiz ve beslenme alışkanlığı kişinin yorgunluktan kurtulmasını ve sağlıklı bir hayat yaşamasını sağlar.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740