Yüksek sesle müzik dinlemek zararlı mı?

Yüksek sesle müzik dinlemenin sağlığa zararları nelerdir?

Çoğunlukla genç yaşların en çok yaptığı hatalardan biri de kulağına kulaklığı takıp yüksek sesle müzik dinlemesidir. Kulaklık ile yüksek sesle müzik dinlemek başta kulak olmak üzere hayati organlarımızdan beyine ciddi zararlar vermektedir. Kulaklık ile yüksek sesle müzik dinlerken her ne kadar hoş görünse de bu hatayı sürekli tekrarlamamamız gerekir.

Gelişen teknoloji ile birlikte artan kulaklık ile yüksek sesle müzik dinlemek, sakıncalı ve yapılmaması gereken yanlışlardan bir tanesidir. Müzik dinlemek tabiki bir çok kişinin en çok sevdiği hobilerden biridir. Ancak müzik dinlerken sağlığı hiçe saymak, kalıcı bir beyin hasarına neden olabilir. Sağlık için en ideal müzik dinleme, kulağa hoş gelecek şekilde ses seviyesinin dengede kaldığı bir ortam oluşturarak dinlemektir.

YÜKSEK SESLE MÜZİK DİNLEMENİN NE GİBİ ZARARLARI OLABİLİR?

Özellikle çok gürültülü müzikler duyu organımız olan kulağa zarar verir. Sürekli ve yüksek sesle müzik dinlemek kulak zarının görevini yerine getirememesine neden olabilir. Kulak zarının görevi seslerin kulağa eşit miktarda dağılmasını sağlayarak sesleri en iyi şekilde duymayı sağlamaktır. Kulak zarı bu görevini yitirdiğinde kulak sesleri çok açık bir şekilde duyamayabilir.

kulaklik-ile-muzik-dinlemenin-ne-gibi-zararlari-var

Yüksek sesle müzik dinlemek kulak işitme merkezine zarar vererek ileri yaşlarda kalıcı işitme kaybına neden olabilir. Genç yaşlarda belirgin olmasa da ileri yaşlarda meydana gelebilecek işitme kaybı, yüksek sesle müzik dinlemekten kaynaklanmış olabileceği düşünülmelidir.

Kulağa gelen yüksek seviyeli sesler kulak kasları sayesinde desibeli düşürülerek kulak işitme merkezine zarar vermesi önlenir. Uzun süre ve sürekli yüksek sesle müzik dinlemek kulak kaslarının kasılmasına ve kulak ağrısına sebep olabilir.

kulaklik-ile-muzik-dinlemenin-zararlari

YÜKSEK SESLE MÜZİK DİNLEMEK BEYİNE ZARARLI!

Yüksek sesle müzik dinlemek beyin fonksiyonlarının zayıflamasına neden olmaktadır. Uzun süre gürültüye maruz kalan bir kişide baş ağrısı olduğu görülmektedir. Bu durum beynin zorlanması sonucu kasılmasından ileri gelen bir durumdur.

Uzun süre yüksek sesle müzik dinlemek hafızayı zayıflatır. Düşünme ve öğrenme kabiliyetinin azalmasına neden olur. Uzun süre yüksek sesle müzik dinleyen kişide konsantrasyon eksikliği ve buna bağlı olarak becerilerini sergileyebilmesi zorlaşır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 11 Eylül 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740