Hipertansiyon Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

YÜKSEK TANSİYON (HİPERTANSİYON)

 

Hipertansiyon atardamarlardaki kan basıncının yükselmesi durumudur. Nedeni belli olmayan tansiyon yükselmesine esansiyel hipertansiyon , atardamardaki kan basıncının yükselmesi sonucunda yükselen tansiyona arteriyel hipertansiyon denmektedir.

 

Küçük ve büyük tansiyonun yükselmesi baş ağrısı , baş dönmesi ve denge kaybına neden olabilir. Tansiyonun aşırı yükselmesi. damarların zayıf ve sertleşmesi ile birlikte daha olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir.

Tansiyon yükselmesine sebep olan faktörler :

  • Sigara ve kahve kullanımı
  • Yorgunluk
  • Stres ve sinirlilik hali
  • Aşırı tuzlu gıdaların tüketimi
  • Çeşitli damar rahatsızlıkları
  • Üzüntü ve keder
  • Beslenme bozukluğu
  • Aşırı kilo
  • Aşırı alkol tüketimi

Hipertansiyon özellikle ileri yaştaki kişilerde daha çok yaygındır. Kadınlara göre erkeklerde daha çok görülmektedir. Bunun sebebi daha çok sigara ve alkol kullanımıdır.

Yüksek tansiyon olan kişilerde beslenme alışkanlığına dikkat edilmeli , sigara ve alkolden uzak durulmalı , fazla tuzlu gıdalardan kaçınılmalı , stresten ve üzüntüden uzak durulmalıdır. Doktor tarafından verilen ilaçlar düzenli olarak aksatılmadan kullanılmalıdır.

Tansiyon ölçülürken hasta sakin ve rahat olmalıdır. Hasta 20 dakika içerisinde sigara içmemiş ve yemek yememiş olmalıdır. Tansiyon ölçmek için ideal bölge dirsek ile omuz arasındaki tek kemikli bölgedir. Diğer bölgelerden ölçülen tansiyon yanıltabilir.

Tansiyonun normal değeri 120-80 civarıdır. Büyük 140 a küçük ise 90 a kadar vücudu fazla etkilemeyebilir. 170 den sonraki tansiyon tehlikeli olabilir ve beyin kanamasına neden olabilir. Tansiyon yükseldiğinde başın ense kısmında ağrı ve gerginlik hissi oluşur.

Tansiyonun düşmesi herhangi bir kalıcı rahatsızlığa sebep olmaz , ancak baş dönmesi ve halsizlik gibi durumlar görülebilir.

Tansiyonun yükselmesi durumunda beyin kanaması riski artmaktadır. Beyin kanaması vücudun hangi bölgesini etkileyeceği bilinmez. Felç olma riski yüksektir.

Kronik tansiyon hastalığı bir haftalık düzenli tansiyon ölçümü sayesinde belli olur. Bir hafta içinde ölçümler sürekli yüksek çıkıyorsa kişi hipertansiyon hastası demektir. Bir defa tansiyon yükselmesi hipertansiyon hastalığı olduğu anlamına gelmez. Anlık duruma.bağlı olarak tansiyon yükselmiş olabilir.

Yüksek tansiyon ihmal edilmemesi gereken sinsi bir hastalıktır. Aşırı yükselmesi geri dönüşü olmayan hastalıklara sebep olabilir. Bu yüzden tansiyon hafife alınmamalı ve doktor kontrolünde düzenli olarak ilaç kullanılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740