Yürüyüş yapmak tansiyonu etkiler mi?

30 Dakikalık Yürüyüş En Az Tansiyon İlacı Kadar Etkili    

Batı Avustralya Üniversitesi’ndeki Wheeler ve ekibinin yaptığı bir araştırmada; her sabah sadece 30 dakika kadar egzersiz yapmanın tansiyon u düşürmede en az ilaçlar kadar etkin olabildiğini gösteren sonuçlar ile karşılaşıldı. 

 Araştırma içinde yer alan deneylerde, 55-80 yaş aralığında bulunan 35 kadın ve 32 erkek belirlendi. Üç farklı günlük planı, rastgele sıralar ile ve her bir uygulamanın arasında en az altı gün olmak kaydı ile takip edilmesi istenildi.

Katılımcılar ilk planda 8 saat kesinti olmadan oturdular. İkinci plan olarak da 1 saat oturup yürüyüş bandında orta yoğunluk ile 30 dakikalık yürüyüş yaptıktan sonra 6.5 saat oturdular.

Üçüncü planda ise yine 1 saat oturup yürüyüş bandında orta yoğunluk ile 30 dakika yürüyüş yaptıktan sonra 6.5 saat oturdular. Ancak bu oturum periyodunu, her 30 dakikada bir 3 dakikalık hafif yoğunlukta yürüyüşler ile değiştirmiş oldular. Sonuçlar yakın çıksın ve deney doğru sonuçlar versin diye tüm katılımcılara aynı yemekler verildi.

   Sonuçta egzersiz içeren planlar uygulandığı zaman egzersiz içermeyen planların uygulandığı zamana göre; hem kadın hem de erkeklerin ortalama tansiyonlarının daha düşük geldiği gözlemlenmiş oldu. 

 Söz konusu etki, özellikle sistolik kan basıncında kendisini gösterdi. Kalp kasıldığı zamanki tansiyona sistolik kan basıncı adı veriliyor. Kalbin gevşediği andaki tansiyon anlamına gelen diastolik kan basıncı ile kıyaslandığı zaman kalp sorunlarının daha güçlü bir belirteci olarak biliniyor.

 Kadınlar için 3 dakikalık kısa yürüyüşler ayırt edilebilir bir ek fayda sağlamıştır. Erkekler için maalesef bu pek de bir fayda sağlamadı.

Neden erkeklerde fayda sağlanamadı?

Araştırmacılar, cinsiyetler arasındaki bu farkın nedenini tam olarak çözemese de, bu durumun kadın ve erkeklerin egzersize verdikleri farklı adrenalin tepkileri ve çalışmaya katılan kadınların tamamının menopoz sonrası dönemde olması yani dolayısı ile daha yüksek kalp damar hastalığı riski taşıması ile ilgili olabileceği üzerinde yoğunlaşıyorlar. 

   Dr. Wheeler egzersiz içeren günlük planlar sayesinde kadın ve erkeklerin ortalama tansiyonlarındaki düşüş miktarının tansiyon ilaçları ile aynı etkide olduğu sonucu olduğunu belirtiyor.

İngiliz Kalp Derneği’inden Chris Allen’e göre bu araştırma, fiziksel etkinliğin tansiyonu düşürüp kalp krizi ve inme riskini azalttığını doğrulayan çok sayıda bulguyu doğruluyor.   

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Öksürük Nedenleri Öksürükten Kurtulmak başlıklı makalemizde balgamlı öksürük, İnatçı öksürük ve kuru öksürük nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemizdeki tüm yazılar Admin tarafından kaynaklardan yararlanılarak araştırmalar sonucunda eklenmektedir. Sitemizdeki yazılar bilgi amaçlıdır. Detaylı bilgi için konu altından yorum yazabilir, [email protected] adresine mail gönderebilir veya iletişim formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 19 Mayıs 2019

Konu hakkında yorumunuzu yazın