Yüz Felci Nedir?

Yüz Felci 

 

Yüz felci yüz mimik kaslarının kontrolünü sağlayan sinirlerin görevini yapamaz hale gelmesinden oluşan felç durumudur. Beyinden gelen komutları uygulanmasını sağlayan sinirin sıkışması sonucunda ortaya çıkar. Bu hastalıkta yüzün yarısı tamamen kontrolsüz ve hareketsiz kalmaktadır. Orta kulak iltihabı , geçirilen travmatik olaylar ve nadiren de olsa soğuk algınlığı yüz felcine neden olan faktörlerdendir.

 

Yüz felci belirtileri yüzün yarısındaki kasların gevşemesi sonucu oluşan hareketsizliktir. Göz kapağının kapanmaması , kaşların kaldırılamaması , ağzın sağlam tarafa çekilmesi , gözde yanma ve batma ve yemek yeme güçlüğüdür.

Kendiliğinden iyileşebilmektedir. Herhangi bir tedavi uygulandığı takdirde daha hızlı iyileşir.Hastada kalıcı bulgular bırakabilir. Terapi ve akupunktur tedavisi uygulandığı zaman çabuk iyileşir ve kalıcı bulgulara rastlanması aza indirilebilir.

Yüz felcinde tedaviyi hızlandırmak için hastaya kortizon tedavisi uygulanır. Bunun yanında B vitamini desteği , ağrı kesici ilaçlar  verilir.

Yüz felcinde masaj yapılması yararlı olacaktır. Ağrıların en aza indirilmesi için ve iyileşmeyi hızlandırmak için masaj ve egzersiz hareketleri yaptırılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 15 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740