Zayıflama Sonrasında Kilo Almamak İçin Ne Yapılmalıdır?

Kilo kontrolü

Günümüz hastalıklarından olan obezite, çeşitli yöntemler ile önlendiğinde yani kişi zayıfladığında tekrar aynı kiloya dönmesi çok sık rastlanılan sorunlardandır. Hızlı ve aniden zayıflama sonrasında verilen kiloları geri alma daha kolay olur. Çünkü vücudun alıştığı bir kilo vardır. Vücut kiloyu kaybettiğinde yerine yenisini koymak ister. Hızlı verilen kilo sonrasında diyeti bozmak ve kullanılan zayıflama ilacını kesmek kiloların hızlı bir şekilde tekrar vücuda alınmasına neden olur. Bu nedenle zayıflama için çok aç kalmak yada zayıflama ilaçları çözüm değildir. En sağlıklı yöntem dengeli ve düzenli beslenerek, yeterli spor ve egzersizi yaparak düzenli bir şekilde kilo vermektir.

Kilo vermek için acele etmeniz halinde kötü sonuçlara neden olabilir. Diyet yaparken aşırıya kaçmak, vücudun gerekli ihtiyacını besinlerden karşılayamaması, vücut direncinin düşmesine ve hastalıklara karşı daha dirençsiz olmanıza neden olur. Ayrıca sürekli yorgunluk hali, mutsuzluk ve sinirlilik oluşturur. Aç kalmanın vücuda vermiş olduğu yorgunluk ve bitkinlik halinde spor ve egzersiz yapmanız daha da zorlaşır. Bu nedenle aç kalarak değil düzenli beslenerek kilo vermelisiniz.

Diyet ile yeterli kiloya ulaştığınızda aynı kiloda sabit kalmak için dengeli beslenmeye ve spora özen gösterin. Vermiş olduğunuz kiloları geri almamak için en sağlıklı yöntem günlük kalori ihtiyacınızdan fazlasını vücuda almamaktır. Diyet yaparken vücut metabolizmasının harcadığı kalori düşer. Bu nedenle daha az kalori yakarsınız. Vücut metabolizmasının harcadığı kalori düştüğünde, aşırı beslenme olursa hızlı bir şekilde kilo alma gerçektir.

Verilen kiloları geri almamak için yapılması gerekenler

  • İstenilen kiloya ulaşıldığında düzenli beslenmeye özen gösterin.
  • Günlük su tüketimini artırın.
  • Spor ve egzersizleri ihmal etmeyin.

Vücudun doğal dengesinin sağlanması için aynı kiloda en az iki ay kalınmalıdır. En az iki ay aynı kiloda kaldığınızda, vücut metabolizması şu anki kilonuza alışır ve geri toplama ihtiyacı duymaz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740