Zeytin çekirdeğinin faydaları

Zeytin çekirdeği yutulur mu?

Zeytin çekirdeğinin yutulması uzmanlar arasında her zaman bir tartışma konusu olmuştur. Bazı uzmanlar zeytin çekirdeği yutmanın hiçbir zararı olmadığı gibi önemli faydaları olduğunu belirtmiştir. Bazı uzmanlar ise zeytin çekirdeğinin mide asidi tarafından eritilmediğini ve sivri kısımlarının bağırsakları ve mideyi tahriş ettiğini belirtmişler.

Zeytin, kahvaltıların vazgeçilmezi olarak kullanımı oldukça yaygın olan bir meyvedir. Zeytinyağı ise kalp ve damar sağlığı açısından oldukça faydalı olan ve yemeklerde bol miktarda kullanılan önemli besinlerden biridir. Zeytinin ve zeytinyağının sağlık açısından önemli faydaları bulunması sebebiyle gözler zeytin çekirdeğine çevrilmiştir. Zeytin çekirdeğinin faydası bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa bile bazı uzmanlar tarafından sindirim sistemi hastalıklarına ciddi fayda sağladığı belirtilmiştir.

Zeytin çekirdeğinin belirtilen faydaları

Zeytin çekirdeği mide rahatsızlığı yaşayan kişiler tarafından kullanılabilir. Bazı uzmanlar tarafından zeytin çekirdeğinin kırıldıktan sonra yutulmasının daha sağlıklı olduğu belirtilmiştir. Zeytin çekirdeğinin ülser ve gastrit gibi mide problemlerini iyi geldiği söylenmektedir.
Zeytin çekirdeğini yutmak mide problemlerine iyi geldiği gibi diğer sindirim sistemi hastalıklarına da iyi gelmektedir. Bağırsaklarda tembellikten dolayı oluşan kabızlığın giderilmesinde kullanılabildiği belirtilmiştir.
Zeytin çekirdeği basur hastalığında kullanılabildiği ve zeytin çekirdeği yutan kişilerde her türlü basur problemi azaldığı bilinmektedir.
Zeytin ağacının uzun süre yaşamasının nedeninin zeytin içerisindeki maddelere bağlı olduğu düşünülerek insanın sağlıklı ömrünün uzamasına neden olduğu belirtilmektedir. Özellikle kalp ve damar sağlığı için faydalı olan zeytinyağının aynı etkiyi zeytin çekirdeğinin de vücutta gösterdiği belirtilmiştir. Sağlıklı ve uzun yaşamak isteyen kişilerin zeytin çekirdeği yutması gerektiği söylenmektedir.
Tabii ki her şeyde olduğu gibi zeytin çekirdeğini yutmak da abartılı olmamalıdır. Zeytin çekirdeği çok fazla yutulduğunda faydalı etkileri zarara dönüşebilir. Bu nedenle zeytin çekirdeği yutmak isteyenler günde en fazla 2 veya 3 adet zeytin çekirdeği yutabilirler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 29 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740