Zeytin Yağının Faydaları

ZEYTİN YAĞI

Zeytin yağı, bitkisel yağlar arasında en çok tercih edilen, çoğunlukla yemeklerde ve salatalarda kullanılan insan sağlığı için önemli faydaları bulunan bir yağdır. Yumuşatıcı etkisi sayesinde vücut sağlığı için kullanılır. Ayrıca saç ve cilt sağlığı için de kullanımı yaygındır.

Bir çok sağlık problemine çözüm olan zeytin yağı, omega 9 açısından zengin bir yağdır. Omega 9 özellikle damar sağlığı için önemli faydaları bulunan bir çeşit yağ asidir.

Zeytin yağı nasıl elde edilir?

Zeytin yağını evde yapmak pek mümkün değildir. Günümüzde zeytin yağı presleme yöntemi ile elde edilir. Toplanan zeytinler özel bir makine yardımı ile ezilir. Sonrasında sıcak pres yöntemi ile yağı ayrıştırılır.

Zeytin yağı güneşe ve sıcağa karşı çok fazla dayanıklı değildir. Bu nedenle zeytin yağı direk güneş ışığı görmemeli ve sıcak ortamlardan korumalıdır.

zeytinyagi-faydalari

ZEYTİN YAĞININ FAYDALARI

Zeytin yağının vücuda faydaları

Zeytin yağı, içeriği omega 9 yağ asitleri sayesinde damar sertliğinin önlenmesinde ve giderilmesinde etkili olabilir. Damarlardaki iyi huylu kolesterol seviyesini arttırarak damar tıkanıklığını ve damar yapısının bozulmasını önler.

Zeytinyağı yumuşatıcı özelliği sayesinde bağırsakları yumuşatır ve kabızlık probleminin giderilmesinde etkili olur. Ayrıca diğer sindirim bozuklukları (şişkinlik, gaz, hazımsızlık) içinde faydalı etkileri bulunmaktadır.

Zeytin yağı kabızlık problemi yaşayan bebek ve çocuklarda güvenle kullanılabilir. Aşırı kullanmak karın ağrısına neden olabileceğinden bebeklerde gün içinde 2 defa 1 çay kaşığı içirilmesi yeterlidir.

zeytinyagi

Zeytin yağı, kalp sağlığı önemi bir besindir. Kalbi rahatlatır ve kalp kaslarının çalışmasını düzenler. Ayrıca zeytin yağı kullanmak kalp krizi riskini %50 oranda azaltır.

Zeytin yağı, damar açıcı özelliği sayesinde beyin damarlarının tıkanmasını engelleyerek beyin kanaması riskini azaltır. Beyin çalışmasını düzenler ve hafızayı güçlendirir. Yaşam boyunca yeterli miktarda zeytin yağı tüketmek ileri yaşlarda unutkanlık ve diğer beyin hastalığı riskini azaltır.

Zeytin yağının saçlara faydaları

Zeytin yağı besleyici ve onarıcı etkiye sahiptir. Bu nedenle saç diplerinde ki problemlere ve saç dökülmesine karşı saçlara sürülebilir. Saç dökülmesine karşı saçları güçlendirerek dökülmelere karşı daha dayanıklı hale getirir. Saç diplerinde oluşan kepeklenme ve kabuklanma problemlerine karşı kullanılabilir.

zeytinyagi-saca-faydalari

Zeytin yağı saç dökülmesi için nasıl kullanılır?

Zeytin yağı temiz saça sürülmelidir. Saçlar yıkanıp kurulandıktan sonra bir fırça yardımı ile zeytin yağı saçlara sürülür. Daha sonra elle saç diplerine friksiyon şekilde masaj yapılır. Sonrasında ise bir tarak yardımı ile saçlara dağıtılır. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra saçlar yıkanır. Bu işlemin haftalık olarak uygulanması yeterlidir. Her uygulama sonrasında saçlar daha canlı ve parlak bir görünüm kazanır.

Zeytin yağının cilde faydaları

Zeytin yağı nemlendirici ve yumuşatıcı etkisi sayesinde cildin nem kazanmasını ve onarılmasını sağlar. Dış etkenlerden zarar görmüş ciltlerin bakımını yaparak en kısa sürede toparlanmasını sağlar.

Özellikle kurumuş ve çatlamış ciltlerde kullanılabilir. Soğuk havalardan dolayı hasar görmüş ciltlerde gün içinde 1 defa sürülmesi yeterlidir.

Zeytin yağı cilt için nasıl kullanılır?

Zeytin yağı cilde direk olarak sürülebilir. Kalınlaşan ve çatlamış deride  el ile ovularak cilde yedirilir. El ve yüz için kullanımda, kullandığınız cilt kreminin içerisine bir miktar karıştırarak sürebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Ağustos 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740