Zeytin Yaprağının Faydaları

Zeytin Yaprağı

Zeytin yaprakları eski zamanlardan beri şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. Kurutulmuş zeytin yapraklarının antibiyotik ve antioksidan özelliği bulunmaktadır. Eski zamanlarda zeytin yaprakları bir kapta dövülüp yara olan bölgeye sürüldüğünde antibiyotik etki gösterdiği görülmüştür. Yara olan bölgenin mikroplardan arınmasına ve tedavi süresini azalmasında kullanılmıştır. Günümüzde ise zeytin yapraklarının bağırsak problemlerine iyi geldiği görülmüş ve kullanımı yaygınlaşmıştır. Ayrıca zeytin yaprakları anti-aging etki göstererek hücrelerin yenilenmesine yardımcı olmaktadır.

Zeytin yaprağı faydaları

Zeytin yaprakları kurutularak çay halinde tüketildiğinde bağırsak florasını yenileyici özelliğe sahiptir. Bağırsaklardaki faydalı bakterileri artırarak kabızlık ve ishal oluşumunu engeller. Bağırsak çalışmasını düzelterek sindirim problemlerine iyi gelir.

Zeytin yapraklarının antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki zararlı toksinleri idrar yolu ile dışarı atılmasına yardımcı olur. Yağların parçalanması ile açığa çıkan zararlı toksinler hücrelere zarar verebilmektedir. Zeytin yaprakları sayesinde kansere neden olan bu zararlı toksinlerin hücrelere zarar vermesi büyük ölçüde engellenir.

Zeytin yapraklarının antibiyotik özelliği bulunmakta ve yara enfeksiyonlarına lapası sürüldüğünde mikrop öldürücü etki göstermektedir. Ciltte oluşan yara enfeksiyonunun daha hızlı iyileşmesini ve cildin kendini daha hızlı onarmasına yardımcı olur.

Zeytin yaprakları vücudun doğal savunma sistemini güçlendirerek hastalıklardan vücudu korur. Bakteri ve virüslerin vücuttan dışarı atılmasını sağlar ve vücuda zarar vermelerini engeller. Soğuk algınlığı ve grip için kullanılabilir. Gribe neden olan influenza virüsünün vücuda vermiş olduğu zararlı etkilerini azaltır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740