Zika Virüsü Nedir?

Zika virüsü 

 

Zika virüsü insanlara sivrisinek ve cinsel yollardan bulaşabilmektedir. Zika virüsü bulaştığı anda yüksek ateş meydana gelir. Önceleri hayvanlarda görülen bu virüs Amerika kıtasında insanlarda da görülmeye başlanmıştır. İnsanlara bulaşması , sivrisinekler tarafından  meydana geldiği bilinmektedir. Hamilelik esnasında bulaşması çocukların sakat doğmasına sebep olabilmektedir. Zika virüsü bebeklerin kafatasının normalden daha küçük olmasına neden olur.

Zika virüsü belirtileri arasında baş ağrısı , bulantı , kusma , yüksek ateş , eklem ağrıları , ciltte kızarıklık , döküntü ve gözlerde kızarıklık görülebilir.

Zika virüsünün görüldüğü ülkelerde sivrisinekler için geniş önlemler alınmış ve her yere ilaçlama yapılmıştır. Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğu için zika virüsü görülen ülkelerde cinsel ilişkilere dikkat edilmesi ve tek eşlilik olması konusunda halk bilinçlendirilmiştir.

Zika virüsü ilk olarak zika ormanlarındaki maymunlarda saptanmış ve adını da buradan almıştır. Daha sonra sivrisineklerle birlikte insanlara bulaştığı düşünülmektedir.

Zika virüsü belirtileri oluşan kişilerde kan testleriyle teşhis konulmaktadır. Hastalık için henüz bir aşı geliştirilmemiştir. Tedavisi için bol bol istirahat ve bol su içilmektedir. Ağrılar için ağrı kesici ilaçlar kullanılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740