Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum nedir?

Zirkonyum 1700 lü yıllarda  bulunmuştur. Doğada bulunan bir elementtir. Zirkonyum elementinin kullanım alanları sağlıktan sanayiye, askeriyeden endüstriye kadar geniş kullanım alanları vardır. Yanıcı bir madde olduğundan askeriyede kullanılır. Korozyona (kireçlenme, paslanma vs) dayanıklılığı sebebiyle diş kaplamada doktorlar tarafından tercih edilir. Diş kaplamada tercih edilmesinin diğer sebebi ise zirkonyumun diş rengine yakın olmasıdır.

Zirkonyum kaplama zararlı mı?

Zirkonyum kaplama halk arasında porselen kaplama olarak bilinir. Zirkonyum paslanmaya ve kireçlenmeye karşı dayanıklı olması diş kaplamada zirkonyumun tercih edilmesinin en büyük sebebidir. Diş rengine uygun olması ve dişlere ve diş etlerine herhangi bir zararı bulunmaması nedeniyle diş kaplamada tercih edilen maddedir. Dişlere ve dişetlerine herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Zirkonyum kaplama nasıl yapılır?

Zirkonyum ile dişleri kaplama ortalama 5 günlük bir tedavi kürü gerektirir. İmplant üzerine veya kişinin kendi dişinin üzerine kaplama yapılabilir. İmplant hammaddesi olan titanyum ile uyumludur. 

Zirkonyum dişlerde koku oluşturmaz. Ağız içinde herhangi bir rahatsızlık vermez. Fırçalanması sakıncalı değildir. Herhangi bir sebepten dolayı tahribata uğradığında değiştirilebilir. Diş etleri ile uyumlu olduğundan diş etlerinde çekilme olmaz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740