Anason Yağının Faydaları

Anason yağı nedir?

Anason bitkisinin kurutulmuş tohumlarından elde edilen uçucu bir yağdır. Kurutulmuş tohumlardan elde edilen anason yağının insan sağlığı açısından olumlu etkileri bulunmaktadır.

Anason tohumları, çay ve yağ halinde tüketilir. Anason yağı ve anason çayının etkileri birbiri ile aynıdır.

Bilindiği üzere anason tohumlarının sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır.


Anason yağının faydaları

Ağrı kesici

Ağrıyan bölgeye anason yağı sürülerek ağrıların hafiflemesi sağlanır. Kas ağrılarında ve romatizmal ağrılarda etkili olduğu görülmüştür. Ağrıyan bölgeye masaj yapılarak sürüldüğünde ağrıyı hafifletir.

Öksürük

Anason yağı kuru öksürüğün iyileşmesini sağlar ve öksürüğün kişiye vermiş olduğu rahatsızlığı hafifletir. Öksürük tedavisi için anason yağı içilebilir veya buharı yapılabilir. Anason yağını sabah ve akşam bir çay kaşığı içmeniz yeterli olacaktır. Yada bir cezvenin içerisinde su kaynatarak ve içerisine bir çay kaşığı anason yağı ilave edip buhar yaparak öksürüğün rahatlaması sağlanabilir.

Astım ve diğer solunum yolu hastalıklarında anason yağı fayda sağlamaktadır. Anason yağının buharı yapıldığında astım ve öksürükten kaynaklanan göğüs ağrısı azalır.

Migren

Migren hastaları, anason yağının rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisinden faydalanabilir. Anason yağı migren ataklarında içilebilir veya sürülebilir. Sürüldüğünde anason kokusu ile rahatlama sağlanır. İçildiğinde ise hasta sakinleşir ve ağrılar hafifler.

Balgam sökücü

Anason yağı yumuşatıcı etkisi sayesinde balgamın daha rahat sökülmesini sağlar. Balgam sökme esnasında oluşan göğüs ağrısını hafifletir. Balgam sökmeyi kolaylaştırmak için anason yağının buharı yapılmalı veya sabah akşam bir çay kaşığı içilmelidir.

Gaz giderici

Özellikle yeni doğan bebeklerde gaz problemini gidermek ve sindirimi kolaylaştırmak amacıyla kullanılabilir. Anason yağı biberon içerisine veya bebeğin ağzına bir kaç damla damlatılabilir. Bebeklerde olduğu gibi yetişkinlerde de aynı şekilde gaz gidermek ve şişkinliği önlemek amacıyla kullanılabilir. Anason yağı sindirime destek olarak hazımsızlık problemi olan kişilerde kullanılabilir. Anason çayından daha ziyade yağının kullanımı daha kolaydır. Anason yağı direk olarak ağız içine bir kaç damla damlatılıp sindirim sistemi problemlerine fayda sağlayabilir.

İştah açıcı

Anason yağının iştah açıcı etkisi vardır. İştahı kapalı olan kişilerin yemekten ortalama 15 dk önce bir çay kaşığı kadar içmesi halinde iştahı açılır. İştah problemi olmayan ve iştahı yerinde olan kişilerin iştahını daha fazla açmaz.

Uykusuzluk

Anason yağı uykusuzluk problemi yaşayan çocuklarda ve yetişkinlerde uyku verici olarak kullanılabilir. Sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi ile kişiyi rahatlatır ve rahat bir uyku uyumasını sağlar. Uyku problemi yaşayan çocuklar için gün içerisinde ağızdan bir kaç damla damlatılabilir. Yetişkinlerde ise uyumadan önce bir çay kaşığı içmesi yeterli olacaktır.

Stres ve gerginlik

Anason yağı sıkıntı ve stres için kullanılabilir. Özellikle mideye vuran ve mide kasılmasına neden olan gerginliklerde rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Stresten kaynaklanan mide rahatsızlıklarına iyi gelir.

Kabızlık

Anason yağı sindirim sistemini düzenleyici etkisi olması ile kabızlık problemlerine iyi gelir. Bağırsaklarda rahatlama sağlayarak ve bağırsakları yumuşatarak kabızlık problemini azaltır.

Kusma

Anason yağı teskin edici kokusu ile mide bulantısı ve kusmayı azaltır. Hamilelik döneminde çok fazla kullanılması önerilmez. Günde 1 çay kaşığı anason yağı mideyi rahatlatır ve kusmayı büyük ölçüde önler.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 17 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazınNotice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781