Günlük Anne Sütü İhtiyacı Hesaplama

Bebeğinizin günlük anne sütü ihtiyacı ne kadardır?

Bebekler için vazgeçilmez besin kaynağı olan anne sütü , fiziksel ve zihinsel gelişim için oldukça faydalıdır. Anne sütü ile beslenen bebeklerin gelişimlerini daha erken tamamladıkları ve bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğu görülmektedir. Anne sütü emmeyen bebekler daha çabuk hasta olur ve bedensel gelişimi anne sütü alan bebeklere göre daha zayıf olabilir. Yeni doğan bebeklerde ilk 6 ay anne sütü ile beslenmeleri önerilir. İlk 6 ay içinde anne sütü yeterliyse bebeğe ek gıda verilmesi tavsiye edilmemektedir. Anne sütü bebeğin su ve besin ihtiyacını tamamıyla karşılamaktadır.
Bebekler için gerekli olan anne sütünün artması için, anneler günlük su tüketimini arttırmalıdır. Yeni doğan bebeklerin yaklaşık olarak 500 ml anne sütüne ihtiyacı vardır. Bebeklerin günlük anne sütü ihtiyacı kilosuyla orantılı miktardadır. Kilo başına günlük  150 ml anne sütüne ihtiyaçları vardır. Anne sütünün miktarının ölçülmesi için süt sağma pompaları ile çekilir ve hesaplanır. Ancak bu yanıltıcı olabilir. Çünkü bebeğin emmesi anne sütünü artırır.

Günlük anne sütü ihtiyacı hesaplama

Özellikle çalışan anneler sütlerini süt sağma pompası ile sağıp saklamaktadır. Bebek bakıcısı bebeğin günlük tüketmesi gereken sütü gün içinde azar azar ısıtıp vermelidir. Genellikle buzdolabında saklanan anne sütleri soğuk halde bebeğe verilmemelidir. Sütü fazla ısıtmadan bebeğin içebileceği şekilde ısısı ayarlanmalıdır. Çok fazla ısıtıp tekrar soğutmaya çalışmak, anne sütünün vitaminlerinin kaybolmasına neden olabilir.

Bebeğin günlük ihtiyacını karşılamayacak kadar anne sütü az olanlarda süt artırıcı bitkisel takviyeler kullanılmalı ve bol su içilmelidir. Yinede anne sütü bebeğin ihtiyacını karşılamıyorsa bebeğiniz için uygun olan mamaları kullanmaya başlayabilirsiniz. Yeterli miktarda anne sütü alamayan bebekte uyku problemleri, gelişim problemleri ve huzursuzluk baş gösterir. Anne sütü annelerin vücudu tarafından üretilen , oldukça ekonomik bir besindir. Bebeğinin ihtiyacını karşılayacak kadar süte sahip olan anneler bunun kıymetini iyi bilmelidir. Beslenme , dengeli ve düzenli olmalıdır. Bol su içmek en önemlisidir.

Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781