Ateroskleroz kalp hastalığı tanısı

Ateroskleroz Kalp Hastalığı Nedir?

Ateroskleroz kalp hastalığı, yıllar içerisinde damarların ve arterlerin sertleşmesi ile veya daralması sonucu oluşan bir hastalıktır.

İnsanlarda kan sıvısının tüm damarlar yolu ile hücrelere besin ve oksijen taşınması, hayatın idamesi için gereklidir. Bu döngüde aksaklığa yol açan olumsuz durumlardan biri, damar yollarının kapanmasıdır.

Bu durumda kalp görevini tam olarak yapamaz. Kanın gitmediği her organ, deforme olur. Ateroskleroz kalp hastalığı hakkında uzun yıllardır araştırmalar yapılmaktadır ama hastalığı geliştiren faktörlerin ne olduğu henüz bilinmemektedir.

Doktorlar, hareketsiz durmanın, trans yağları ile beslenmenin, alkol ve sigara içmenin, obezitenin buna neden olabileceğini savunurlar. Kadınlarda da menopoz döneminin başlangıcından itibaren Ateroskleroz kalp hastalığı gelişmeye başlar.

Ateroskleroz Hastalığı Kalıtım İlişkisi

Ateroskleroz kalp hastalığı ile kalıtım arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak için Leipzig Üniversitesinde araştırmalar yapılmış ve kalıtımla ilgisi olduğu bulunmuştur. Anne babada Ateroskleroz kalp hastalığı varsa, çocuklarda da ortaya çıkar.

Ateroskleroz Kalp Hastalığı Gelişim Süreci

Hastalığın gelişimi onlarca yıl almaktadır. Bir anda ortaya çıkmaz. Yine de daralan atardamarların oksijeni engellemesi, ciddi dolaşım bozukluklarına yol açmaktadır.

Bunun sonucunda, beynimize az kan gittiği için hafıza sorunları, baş ağrısı ve dönmesi gibi sonuçlar ortaya çıkıyor. Hastalığın son aşaması damarların tamamen tıkanmasıdır.

Kimler Arterioskleroz Kalp Hastalığı Riski Taşır

  • Yüksek tansiyon hastaları
  • Diyabet Hastaları
  • Hareketsiz yaşayanlar
  • Yüksek oranda trans yağları tüketenler
  • Stresli bir yaşam sürenler
  • Sürekli sigara içenler
  • Kanı çabuk
  • Yüksek hormon seviyeleri
  • Vitamin Eksiklikleri
  • Yüksek kolesterol hastaları

Hastalığın Oluşması

Damarlarımızın içyapısına baktığımızda, pürüzsüz, akışa direnç göstermeyen özel bir doku ile kaplandığını görüyoruz. Ancak zaman içinde bu saydam yapıda çatlamalar ortaya çıkıyor.

Çatlağı kapatmak için vücut savunma sistemi, bu çatlağı kapatmak için onarıma girişir. Bu onarım, aslında çapak- tümsek oluşmasına yol açar. Bu noktadan sonra bu kapatılmış çatlak bölgeler, kireçlenmeye başlar.

Vücut kendini savunmak için, damar iç yapısına zarar vermektedir. Zamanla kireç ve yağ oluşumu nedeni ile damar yolu kapanır, kan hızlı bir şekilde geçiş yapamaz. İç duvarda sertleşme olur. Hastalık gittikçe daha kötüye gider.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazınNotice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781