D vitamini eksiliği ile ilgili bilinmesi gerekenler

D VİTAMİNİ HAKKINDA

D vitamini hakkında bilinmesi gereken ilk şey, vitamin değil bir hormondur. Fakat tıp literatürüne vitamin olarak geçtiği için söylenirken d vitamini olarak ifade edilmektedir.

Bu vitamin vücut kendisi üretir ve yenilen içilen gıdalarla d vitamini değerlerini yükseltmek zordur. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, d vitamini eksikliği birçok hastalığın temelini oluşturmakta.

D vitamininin vücut tarafından üretilmesi için tek ihtiyacı olan şey güneştir. Güneş ışıklarının deri ile teması halinde vücut otomatik olarak d vitamini üretmektedir. Sağlığımız için gerekli olan d vitamini ihtiyacının yüzde doksanı bu şekilde karşılanır.

Ülkemiz dört mevsim güneşli olmasına rağmen yapılan çalışmalar nüfusun büyük bir çoğunluğunda d vitamini eksikliği olduğunu göstermektedir. Bunun sebebi ise insanların güneşin ultraviyole ışınlarının zararlarından korunmak için güneşe pek çıkmamaları ya da çok yüksek faktörlü güneş kremi kullanmalarından kaynaklanıyor.

Oysa ki havanın güneşli olduğu günlerde saat 11 ile 14 arası yarım saat güneşlenmek, ihtiyacımız olan d vitamini desteğini sağlayacaktır.

Uzmanlar bebeklerin ve çocukların düzenli olarak dışarıya çıkartılması gerektiğini öneriyorlar. Bunun en önemli sebebi gelişim çağındaki çocukların ve bebeklerin sağlıklı kemik yapılarının oluşabilmesi için gerekli olan d vitamini ihtiyacını güneşten sağlamaları içindir.

Yeterli miktarda kalsiyum içeren süt ve süt ürünleri tüketmek kemik ve diş sağlığı için yeterli değildir. Her yaştan insanın güçlü kemikler ve sağlam dişleri için d vitamini çok önemli bir faktördür. Güneşin yeterli olmadığı kış aylarında mutlaka d vitamini desteği alınmalıdır.

İlerleyen yaşlarda görülen kemik erimesinin en önemli sebeplerinden biri d vitamini eksikliğidir. Yılda bir kez yaptırılacak olan basit bir kan testi ile d vitamini seviyesi ölçülmelidir. Eksikliği durumunda güneşten faydalanmalı ya da d vitamini takviyesi alınmalıdır.

Özellikle gece çalışanlar, ofis çalışanları ya da yeteri miktarda güneş ışığından faydalanamayanlar takviye olarak almaları gerekmektedir.

Güneş kremleri kullanmak güneşten sağlanacak olan faydaları engellemektedir. Bu nedenle uzun saatler dışarıda güneş altında kalınmadığı takdirde güneş kremi sürmek d vitamini açısından doğru olmayacaktır.

Kendi kafanıza göre nasıl olsa ben güneş görmüyorum d vitamini eksikliğim vardır diye düşünüp test yaptırmadan, doktor reçete etmeden bilinçsiz bir şekilde eczaneden d vitaminini alıp kullanmak doğru değildir. Her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi d vitamini fazlalığı da vücutta istenmeyen durumlara sebebiyet verebilir. 

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ruh halinde oluşan isteksizlik, mutsuzluk, depresyon gibi belirtiler d vitamini eksikliğinin göstergesidir. Güneşin kendini göstermediği Kuzey ülkelerinde depresyon vakalarına çok sık rastlanmaktadır. 

Vücudumuzda hissettiğimiz ağrıların oluşumuna d vitamini eksikliği sebep olmaktadır. Oluşan bu ağrılar belirli bir süre sonra çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Her zaman olmasa da bazı durumlarda yüksek tansiyon sebebi olarak d vitamini eksikliği gösterilmektedir.

Aşırı kilo d vitamini eksikliğinin en büyük belirtisidir. Çünkü d vitamini yağ hücreleri içerisinde etkisini gösterir. Fakat şişmanlarda yağ hücreleri d vitamininin etkisini göstermesini sağlamaz.

D vitamini eksik olan kişiler çok sık hasta olur. Çünkü d vitamini vücudun direncini arttırır ve hastalıklara karşı daha güçlü olmamızı sağlar.

D VİTAMİNİ HANGİ GIDALARDA BULUNUR?

D vitamini ihtiyacımızın yüzde doksanını güneşten alırız. Kalan yüzde onluk kısım ise bazı gıdaların içinde bulunmaktadır. Özellikle yumurta çok etkili bir d vitamini kaynağıdır.

Yumurtanın etkili bir d vitamini kaynağı olması için, güneş altında gezen bir tavuktan elde edilmiş olması gerekiyor. Yani çiftlik ortamında üretilen yumurta değil doğal yumurta tüketmek gerekiyor.

Ayrıca doğal tereyağı, paketli olmayan süt, ev yapımı yoğurt, ayran, kefir, hakiki zeytinyağı, somon balığı d vitamini içeren gıdalardır. Fakat bu gıdaları ne kadar çok tüketirseniz tüketin güneşten faydalanmadığınız takdirde vücudunuz için yeterli olan d vitamini karşılanamaz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

D vitamini eksiliği ile ilgili bilinmesi gerekenler (5 Yorum)

  1. D vitaminini doğal kaynağı olan güneşten yeterince alamıyoruz, evlere kapandık, bağışıklığı güçlü tutun diyorlar nasıl bağışıklığımız güçlü olabilir bu durumda

  2. D vitamini yağlı bir preparat olduğundan yağlı yemeklerden sonra alınması ve mümkünse K2 vitamini ile birlikte alınmasında fayda var böylece vücuda emilimi daha iyi oluyor.

  3. Ben ek gıda takviyesi kullanma taraftarı değilim yaz aylarında zaten güneşten yeterince alıyoruz ve bunu vücudumuz depoluyor.

  4. Güneşten yeterince d vitamini aldığımız halde niye ekstradan eczanelerden d vitamini alıyoruz. Bir bu d vitaminleri ne kadar işe yarıyor bazılarının vücuduna emilmiyormuş.