Enerjik olmak için neler yapılabilir?

Enerjik olmak için neler yapılabilir?Yorgunluk, hepimizin zaman zaman düzenli olarak karşılaştığı bir şeydir. Bazılarımız kendini her gün yorgun ve bitkin hissediyor. Sabahlar onlar için enerjisi tükenmiş uyuşuk bir halde başlar. Bu halsiz bedenle, gün içindeki işlerini nasıl yerine getirebilirler?

Vücudumuzun bu hallerde olduğu günlerde, enerji için kahve içiyoruz fakat zamanla kahve tarafından sağlanan enerjinin kısa ömürlü olduğunun farkına varıyoruz. Daha da kötüsü, sürekli kahve alımı kafein bağımlılığına, kan şekeri dalgalanmalarına ve böbrek üstü bezinin tükenmesine yol açıyor. Vücudun enerji seviyelerini yenilemeye yardımcı olacak bazı doğal enerji güçlendiricilere bakalım.

Nasıl Enerjik Olunur?

Yürüyüşler ve Uzanmalar

Vücudu canlandırmak üzere 10 dakika yürüyüş yapabilirsiniz. İşteyseniz kısa bir yürüyüş için zamanınız olmayabilir. Küçük bir süre biraz uzanmayı deneyin. Kollarınızı ve bacaklarınızı hafifçe germek de yardımcı olur.

Derin Nefes

Yorgun ve stresli olduğunuzda derin nefes almanız gerçekten yararlıdır. Oturur pozisyonda, dörde kadar sayarak yavaşça derin nefes alın. Daha sonra nefesinizi bir saniyeliğine tutun ve havayı ağzınızdan bırakarak yavaşça dörde kadar sayın. Bu egzersizi günde 8-10 kez yapın.

Arı Poleni

Yorgunluğa iyi gelecek şeyler arasında akla ilk gelen arı poleni doğal bir enerji vericidir ve vücuda canlılık verir. Bunun nedeni arı poleninin proteinler, karbonhidratlar, diyet lifi, temel vitaminler ve mineraller ile yüklü olmasıdır.

Arı poleninin gezegendeki diğer besin maddelerinden daha besleyici olduğuna inanılmaktadır. Amino asit, mineral, enzim, vitamin, bitki hormonları ve doğal antibiyotik faktörlerden oluşur. Ancak, arı polenine alerjisi olan kişiler dikkat etmelidirler.

Muz Yiyin

Muzlar enerji artırıcı harika meyvelerdir. Bu meyve vücuda anında enerji sağlar. Muz üç doğal şeker içerir: fruktoz, sukroz ve glikoz. Hem basit hem de kompleks karbonhidratları içeren az sayıda meyveden biridir. Basit karbonhidratlar size anında enerji verirken, kompleks karbonhidratlar size dayanıklılık katar. Egzersiz yapan vücut geliştiricilerden genellikle her gün bir muz tüketmeleri istenir.

Hurma Yiyin

Hurma, amino asitler, kükürt, kalsiyum, lif, magnezyum, fosfor, demir, manganez, bakır ve potasyum gibi temel besinlerle ve temel vitaminler ile yüklüdür.

Hurma, 29 gram doğal şekerler (glukoz, sakaroz ve fruktoz), 31 gram karbonhidrat ve bunların içindeki 3 gram diyet lifi nedeniyle güç paketleri olarak bilinir. Böylece, bu küçük hurma meyveleri, enerji arttırıcı kuru bir meyve olarak uygun bir şekilde tarif edilebilir.

24 Saat Az Yiyin

Vücut, enerjisinin üçte birini gıda sindirimine ve vücut atıklarının giderilmesine harcıyor. Bir gün oruç tutar veya sadece su ve taze organik meyve suları içerek, vücut sisteminizin, sindirim ve atıkları eleme gibi rutin işlerine bir mola verdirebilirsiniz.

Bu enerji sindirimde değil hastalıkla mücadele ve toksin eliminasyonunda kullanılacaktır. Yani temelde mutfağı kapatıyorsunuz. Aşçılar hiçbir şey yapamayacakları için özgürler, evinize girip onları koruyorlar, davetsiz misafirleri öldürüyorlar!

Smoothie’ler

Smoothie’ler, enerji almanın sağlıklı ve lezzetli bir yoldur. Mango smoothie vücuda enerji veren ve birkaç saatliğine yeniden canlanmanızı sağlayan kompleks karbonhidratlar içeren güzel bir ürürndür. Bunu hazırlamak için sadece bir fincan doğranmış mango, ½ fincan sade yoğurt, ½ fincan süt ve bir kepçe peynir alın karıştırın ve için.

Beyin ve sinir sistemini korumaya yardımcı olan Mango smoothie dışında vücudunuza enerji vermek için deneyebileceğiniz birkaç smoothie tarifi bularak bunları kullanabilirsiniz.

Zayıf bir diyet planını takip ederseniz, enerjik olmayı bekleyemezsiniz. Vücudunuzun beslenmeye ihtiyacı var, bu yüzden sağlıklı ve dengeli bir diyet yapmalısınız. Ayrıca, her gün iki litre su içmeyi unutmayın. Orta düzeyde egzersiz yapmak ve kafein alımını azaltmak da enerjik olmanıza yardımcı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazınNotice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2841

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2841