Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

Günlük kalori ihtiyacı

Günlük kalori ihtiyacı , vücudun hareket ve dengesinin sağlanması için alınması gereken kalori miktarıdır. Günlük kalori ihtiyacı, yaşa, cinse, boya ve kiloya göre değişmektedir. Örneğin orta yaşlı ve fazla kilolu kişiler daha fazla kaloriye ihtiyaç duyarlar. Vücut metabolizması gerekli olan kaloriyi besinlerden karşılar. Alınan besinler günlük kalori ihtiyacını karşılamadığı anda, vücut bu besinleri bloke edilmiş yağlardan karşılar. Böylelikle kilo verme gerçekleşmiş olur.
Kilo almak için ise günlük kalori ihtiyacından fazla kalori almak gerekir. Özellikle gizli metabolizmaya sahip olan kişiler kilo almakta zorluk çekebilir. Karbonhidrat ve protein ağırlıklı beslenerek kilo alma gerçekleşir.

Günlük kalori ihtiyacı hesaplama

CM (Örnek: 172)

Hesaplanan bu kalori miktarı vücudunuz günlük olarak faaliyetini sürdürebilmesi için gerek duyduğu kalori miktarıdır. Bu kalori miktarı azaldığında kilo verme gerçekleşebilir. Günlük kalori ihtiyacınızdan daha fazla kalorinin vücuda alınması halinde kilo alımı gerçekleşebilir. Vücut metabolizması eksilen kiloları anında geri alabilir. Çünkü vücudun alışık olduğu bir kilo vardır ve o kiloyu sağlamaya ihtiyaç duyar. Vermiş olduğunuz kiloları tekrar almamak için vücudun şu anki kilonuza alışması gerekmektedir. Kalori ihtiyacınızı dengede tutarak kilonuzu sabitleyebilirsiniz.

Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781