Günlük Uyku Saati Hesaplama

Günde kaç saat uyku yeterlidir?

Günlük uyku saati bebeklikten ileri yaşlara doğru azalmaktadır. Bebeklerin günlük uyuma saati daha fazla yani günlerinin yarısından fazlasını uyuyarak geçirirler. Yaş ilerledikçe vücudun günlük uyku ihtiyacı azalmaktadır. Günlük yeterince uyumayan kişilerde gün içinde adaptasyon problemi, odaklanma zorluğu ve yorgunluk belirtileri ortaya çıkabilir. Bazı araştırmalara göre günlük uyunacak saatin  3 veya 3 ün katları olduğuna dikkate çekerken , bazı araştırmalar ise günde 8 saatten fazla uyunmaması gerektiğini vurgulamaktadır.
Günlük uyku saati hesaplama

İnsan vücudu gün içerisindeki iş yoğunluğu ve gece yatış saatine göre uyku miktarı değişebilir. Gün içerisinde daha fazla enerji tüketen kişiler daha fazla uykuya ihtiyaç duyabilir. En güzel uyku gece uyunan ve öğlen saatlerinde uyunacak 1 saatlik uykudur. Bunun haricinde sürekli uyku halinde bulunulması ve gün içinde fazla uyunması gece uyku problemlerine neden olabilir.

Uyku düzeninin sağlanması

Uyku problemi yaşayanlar için kamp süreci önerilmektedir. Özellikle gün içerisinde sürekli uyku halinde olup , gece uykuya dalmakta zorluk çekenler için kamp önerilir. Kamplar uyku düzenini sağlamak amaçlı kurulmalıdır. Akşam üzeri hava kararınca uyunmalı ve sabah hava aydınlanınca uyanılmalıdır. Yaklaşık olarak 1 haftalık kamp uyku düzeninin sağlanmasına yardımcı olabilir.

Akşam üzeri fazla ışıklı ortamlar uyku düzenini etkilemektedir. İnsanın biyolojik yapısı hava kararınca uyumak hava aydınlanınca uyanmak içindir. Ancak akşamları evlerin aydınlık olması ve TV programları uyku saatini ileri atmaktadır.
Normal şartlarda günde uyunması gereken saatten fazla uyumak bazı hastalıklara ve kilo alma problemlerine neden olabilir. Fazla uyumak insanda sürekli uyku haline neden olur. Fazla uyuyan kişiler ruhsal bozukluklara karşı karşıya kalabilir. Özellikle ileri yaşlarda uykuya dalma problemi daha fazla görülür. Emeklilik hayatı gün içinde erken kalkmak zorunda kalmayan ve uyku düzeni sağlanmayan kişilerin gece uykuları daha az olabilir. Sabah geç kalkmak ve akşam geç saatlerde yatmak yarı gece ve yarı gündüz uykusu sayılır. Gündüz vakti uyunan uyku gece uyunan uyku ile aynı değildir. Gece uykusu vücutta melatonin seviyesini arttırır ve vücut daha dinlenmiş olur. Gündüz uyunması tavsiye edilen saatler öğle saatleridir. Öğle saatlerinde uyuyacağınız 1 saatlik uyku vücudu zinde tutar. İkindi üzeri akşama doğru uyunan uyku ciddi baş ağrısı yapabilir.

Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781