Kangren nedir?

 Kangren, bir doku alanının nekrotik hale gelmesi (ölmesi) ve daha sonra bakteriler tarafından istila edilmesi veya “sindirilmesi” koşuluna verilen terimdir. Altta yatan doku nekrozunun nedenine göre iki tipte sınıflandırılabilir:

Islak kangren (ayrıca birincil kangren olarak da bilinir)

Islak kangrende doku nekrozu, enfekte olmuş doku hücrelerini kıran ve “sıvılaştıran” bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanır. (dolayısıyla ıslak kangren terimi).

 Diğer bir adı olarak bilinen “Gazlı kangren“, clostridium olarak bilinen bir bakterinin neden olduğu özellikle tehlikeli bir ıslak türüdür (diğer bakteri suşları da dahil edilmiştir).

Clostridium bakterileri toprakta bulunur ve normalde kendi derimizde ve bağırsak sistemimizin içinde bulunan çok sayıda bakteridir. Bu bakterilerin vücudumuzdaki varlığı genellikle bize zarar vermez, çünkü büyümesi için oksijenin düşük olduğu bir çevreye ihtiyaç duyarlar.

Bu koşullar insan vücudunda neyse ki oldukça nadirdir, genellikle sadece dokuların ciddi şekilde travmatize edildiği bölgelerde meydana gelir (örneğin, gaz kangreni savaş sırasında çok sayıda ölümden sorumlu olmuştur).

Nadiren, spontan enfeksiyon (yani doku zedelenmesi olmadan) ve clostridium ile doku tahribatı meydana gelir, ancak genellikle onları enfeksiyona karşı daha duyarlı hale getiren (kanser, diyabet ve bağışıklık sisteminin baskılanması gibi) altta yatan bir rahatsızlığı olan kişilerde görülür.

 Gazlı kangrendeki (özellikle kas hücrelerini etkileyen) doku yıkımı, tüm hücrelerimizi çevreleyen astarı veya zarı parçalayan clostridium bakterileri tarafından üretilen bir toksinden kaynaklanır. Kötü kokulu bir gaz da üretilir.

Kuru kangren (ikincil kangren de denir)

 Kuru kangrende doku nekrozu, genellikle dokuya kan beslemesinin kesilmesi gibi bir bakteriyel enfeksiyon dışındaki bir faktörden kaynaklanır. Bu, aşağıdakiler dahil bir dizi koşulun bir sonucu olarak ortaya çıkabilir:

  • arterioskleroz (arterlerin sertleşmesi ve daralması)
  • tromboz (kan damarı içindeki bir pıhtı)
  • donma (aşırı soğuk)
  • diabetes mellitus (özellikle ayak parmaklarında, dolaşım bozukluğu ile ilişkili durum)

 Daha sonra ölü dokunun bakteriler tarafından istila edilmesi ve “sindirilmesi” genellikle ıslak kangrende meydana geldiği gibi daha az baskın bir işlemdir ve az doku sıvılaştırması ile sonuçlanır (dolayısıyla kuru kangren terimi). Bununla birlikte, örneğin, clostridium bakterileriyle enfekte olduğunda, kuru kangrenöz doku alanı “ıslak” hale gelebilir.

Belirtiler

Kangrenin temel semptomu dokunun ölmekte olduğu bölgede verdiği bir acıdır. Ölü doku siyaha döner ve hisleri tamamen kaybeder (uyuşuk hale gelir).

Kuru kangren durumunda, koşulların bakteriyel bileşeni genellikle çok belirgin olmadığından, genellikle yalnızca etkilenen kan beslemesinin engellendiği dokudur. Yani, çevreleyen dokuya yayılmaz (ıslak kangrene dönüşmediği sürece). Öte yandan ıslak gangren, durumun yayılmasına neden olan enfeksiyon olarak çevre dokuya yayılır.

 Önceden herhangi bir doku yaralanması olmadığında ortaya çıkan ıslak kangren durumunda, başlangıçta cilt yüzeyinde belirgin bir enfeksiyon işareti yoktur. Enfeksiyon yayıldıkça ve geliştikçe, üstteki cilt renksizleşir (kırmızı / kahverengi renkte), şişer (cilt yüzeyinde sıvı ve gaz biriktiği için) ve kabarır.

Kangren teşhisi

Klinik görünümü ile teşhis edilir. Kuru kangrenden, bunun nedeni genellikle etkilenen bölgelere kan dolaşımının bozulmasından kaynaklanmaktadır. Nabız klinik olarak incelendiğinde, arterlerin yokluğu ya da zayıflaması görülür.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 3 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazınNotice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781