Karbonat ile saç bakımı nasıl yapılır?

Karbonat ile saç bakımı

Karbonat, çoğunlukla hamur işlerinde kullanılan ve son zamanlarda antiseptik özelliği nedeniyle temizlik işlerinde kullanılan kimyasal bir maddedir. Karbonat antiseptik özelliği sayesinde kişisel bakım amaçlı saç ve cilt temizliğinin yapılmasında kullanılmaktadır. Karbonat, diş beyazlatma ve terleme önleyici olarak kullanımı yaygındır. Ayrıca vücut sağlığı için mide yanması, mide ağrısı ve mide ekşimesi gibi şikayetlerde kullanılmaktadır.

Karbonat ile saç temizliği yapılabilir. Karbonat saçlara zarar vermez, aksine saç diplerinin bakteri ve diğer mikroorganizmalardan temizlenmesini sağlar ve bu sayede saçların zarar görmesini önler.

Şampuan ve diğer kimyasallar saçları giderek yıpratır ve dökülmelere zemin hazırlar. Saç boyası, fön makinesi, saç kremleri ve hava kirliliği saçları yıpratan etkenlerdendir. Karbonat ile saçlar yıkandığında saçlara zarar veren tüm bu olumsuzluklar azalır ve saçlar ve saç dipleri nefes alır ve canlanır.

karbonat-ile-bakim

Karbonat saçlara nasıl uygulanır?

  • Karbonat maskesi

Karbonat maske olarak saçlara uygulanabilir. Yarım litre suyun içerisine 1 tatlı kaşığı karbonat ilave edilip saçlara ve saç diplerine dökülür. Daha sonra elle saç diplerine yedirilir ve saçlar taranır. Bir süre bekletildikten sonra saçlar sadece su ile yıkanır. Bu yöntemi her türlü saç tiplerinde uygulayabilirsiniz. Saçlardaki elektriklenmeyi, koparak dökülmeleri, çabuk yağlanmayı ve kırılmaları azaltır.

karbnat-ile-bakim

  • Durulama

Saçlarınızı yıkadıktan sonra en son durulama suyuna karbonat ilave ederek, yada karbonatlı su hazırlayıp en son durulama suyu olarak kullanabilirsiniz. Saçlarınızı karbonatlı su ile duruladığınızda saçlarınız daha canlı ve parlak bir görünüm kazanır. Dış etkenlerin saçlarınıza vermiş olduğu zarar en aza iner. Saç ve saç dipleri daha sağlıklı olur ve dökülmelere karşı dayanıklı olur.

Dikkat: Karbonat saç diplerine uygulandığında hafifçe masaj yapılarak dağıtılmalıdır. Çok fazla kullanıldığında alerjik reaksiyona neden olabilir. Saç diplerinde kızarıklık ve kaşıntı hissi oluşturduğunda kullanmayın.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazınNotice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781