Öksürük Nedenleri Öksürükten Kurtulmak

öksürük

Öksürük Nedenleri Nelerdir? Öksürükten Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir?Öksürük alt solunum yollarındaki yabancı maddelerin temizlenmesine yardımcı olan bir reaksiyondur. İç organları toz, duman, mikrop ve mukus gibi maddelerden korur. Bununla birlikte, çevresel faktörlerden kronik hastalıklara kadar çeşitli nedenler öksürüğü tetikleyebilir. Peki öksürük neden olur ve öksürüğe ne iyi gelir?

Öksürük Nedenleri-Öksürük Hastalık Belirtisi Olabilir mi?

Genellikle öksürük sadece basit bir reaksiyon olsa da bazen ciddi bir hastalık işareti olabilir. Öksürük belirtileri genel olarak kuru ve mukuslu olarak sınıflandırılır.

Kuru öksürük, soğuk algınlığı ve gripten kaynaklanabileceği gibi reflü, astım veya herhangi bir alerji de buna neden olabilir. Soğuk algınlığından kaynaklı bir öksürükle birlikte mide bulantısı, ateş ve göğüste ağrı şikayetleri görülebilir.

Kuru öksürük akciğer kanseri ya da tüberküloz belirtisi de olabilir. Ancak, bu tip hastalıklarda öksürükle birlikte şiddetli göğüs ağrısı, halsizlik, kilo kaybı ve yüksek ateş de görülür.

Mukuslu öksürük, çoğunlukla alt solunum yollarında oluşan enfeksiyondan kaynaklanır. Hafif soğuk algınlıkları ile birlikte bronşit, akciğer apsesi ve zatürre (pnömoni) mukuslu öksürüğün nedeni olabilir.

Bronşit Nedir?

Solunum yollarında meydana gelen iltihaplanmalara bronşit denir ve bronşitin çeşitli safhaları vardır. Bunların en yaygın olanları kronik ve akut bronşittir.

Akut Bronşit: Genellikle kış aylarında yaşanan soğuk algınlığı ile birlikte görülür ve bulaşıcı bir hastalıktır. Özellikle, sigara dumanına çok fazla maruz kalmak, hava kirliliği ve ani ısı değişiklikleri gibi faktörler akut bronşit riskini arttırır. Hastalık tedavi edilmezse ilerleyebilir ve zatürreye neden olabilir.

Kronik Bronşit: Özellikle sigara kullananlarda veya sık sık sigara dumanına maruz kalanlarda görülebilen kronik bronşit, akut bronşitin belirtilerine sahiptir. Ancak kronik bronşitte görülen öksürük, daha uzun süreli devam eden ve her yıl tekrarlayan bir yapıdadır. Bulaşıcı olmayan kronik bronşit tedavi edilmediğinde hayati tehlike riski vardır.

Öksürük nedenlerinden biri olan Zatürre (Pnömoni) Nedir?

Zatürre, mikropların akciğere ulaşıp hasara neden olmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığın erken belirtilerinden biri öksürüktür. Zatürreye yol açan solunum yolu enfeksiyonları tedavi edilmediğinde vücut direnci kırılır, bağışıklık zayıflar ve bunun sonucunda zatürre riski artar. Erken teşhis ve tedavi ile hayati tehlike ortadan kalkabilir.

Öksürüğün nedenleri arasında bulunan diğer faktörler ise şunlardır: Amfizem, atelektazi, bazı ilaçların yan etkisi, kalp yetmezliği ve stres.

Öksürükten Kurtulma Yolları

Öncelikle öksürüğün nedenlerinin belirlenmesi için mutlaka doktorunuzla görüşün. Herhangi bir hastalıktan kaynaklı bir öksürüğünüz varsa, tıbbi tedavi gerekebilir. Ancak ciddi bir hastalık söz konusu değilse, alınacak önlemler ve doğal yöntemlerle öksürükten kurtulmak mümkün..

İşte, “öksürüğe ne iyi gelir” sorusuna, öksürükten korunmak ve kurtulmak için bazı tavsiyeler:

Bol sıvı tüketin. Boğazınızın yumuşak dokularını nemli tutmak öksürüğü ve tahrişi önlemenin ilk adımıdır. Gün içinde mutlaka yeterince su için, bununla birlikte zencefil, nane, adaçayı ve ıhlamur gibi bitki çayları tüketin. Bitki çayınıza bir miktar bal ve limon katarak etkisini arttırabilirsiniz.

Burundan nefes almayı alışkanlık haline getirin. Bu, sadece öksürükten kurtulmak için değil, aynı zamanda genel sağlığınız için de önemlidir.

• Öksürüğü önlemek için bulunduğunuz ortamı sürekli havalandırın.

Solunum yollarını tahriş edecek kimyasal içerikli oda kokularından kaçının.

Tuz su ile gargara yapın. Tuzlu su, öksürüğe neden olan, ağız ve boğazdaki bakterileri temizlemede oldukça etkilidir ve öksürüğü kısa sürede kesme yeteneğine sahiptir.

Üzüm, bal ve pekmez gibi balgam sökücü gıdalar tüketin.

A, C, D vitaminleri, magnezyum ve çinko içeren besinler bağışıklığı güçlendiren ve öksürükten kurtulmayı sağlayan vitamin ve mineraller arasındadır. Bu vitamin ve mineralleri balık, bal, limon, lahana, portakal, greyfurt, süt, brokoli, şalgam ve yeşil yapraklı sebzelerden alabilirsiniz.

Güneş en önemli D vitamini kaynağıdır. Bu nedenle bol bol güneşlenerek vücut direncinizi arttırabilir ve öksürüğe neden olan hastalıklardan korunma şansınızı arttırabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Mayıs 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazınNotice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781