Protein Tozları Zararlı Mı, Faydalı Mı?

protein-tozlari

Protein Tozları Zararlı Mı, Faydalı Mı?

Protein tozlarının zararlı mı faydalı mı konusu  bir hayli fazla olarak gündeme geliyor. Protein tozlarının faydaları ve zararları hakkında hemen hemen her gün farklı bir uzman diğerlerinden farklı olarak televizyon programlarında veya diğer sosyal medya hesaplarında kendi kendine yazıp çiziyor.

Uzmanların kimisi yeterli araştırmayı yaparak bu konu hakkında halkı bilgilendirmeyi amaçlasa da birçoğu sadece gündeme gelebilmek için ve hiçbir araştırma yapmadan bu konu hakkında açıklamalarda bulunuyor. Bakalım protein tozları zararlı mı, yoksa faydalı mı?

Proteinler vücudumuzda onarım görevi gören ve hücre yenilenmesini sağlayan, farklı aminoasitlerden oluşan vücudumuzun temel enerji ihtiyacını karşılayan bileşenlerden bir tanesidir. Proteinler genel olarak kendi içerisinde bitkisel protein ve hayvansal proteinler olarak ikiye ayrılır.

Bitkisel protein ve hayvansal protein kaynaklarının arasındaki en büyük fark, proteinlerin içerisindeki aminoasit sayılarının birbirinden farklılığıdır. Temel protein kaynakları olarak kırmızı et, beyaz et, balık eti, süt, peynir, yumurta, soya fasulyesi, kuru fasulye, nohut mercimek, bulgur gibi gıdalardır. Bu gıdaların her birinin içerisinde birbirinden farklı sayıda protein miktarı bulunur.

Protein tozları ise bu gıdalardan elde edilerek toz haline getirilmiş daha kolay ve pratik bir kullanıma sahip olduğu için oldukça sık tercih edilmektedir. Protein tozları kana hızlı karışan (Whey) ve kana yavaş karışan (Casein) protein olarak iki farklı sınıfa ayrılır. Whey protein tozları kana daha çabuk karıştığı için kullanımı çok daha yaygındır.

Whey protein tozları genellikle peynir altı suyundan elde edilerek toz haline getirilir. Toz haline getirildikten sonra içerisine vücudumuzun ihtiyacı olan diğer gerekli vitamin ve mineraller eklenerek satışa sunulur.

Protein tozları tamamen doğal gıdalardan doğal yollarda elde edilerek insan vücudunun kullanması gereken formda olarak hazırlanır. Yani peynir altı suyu içmek veya farklı bir proteinli gıda yemek ve protein tozu kullanmak arasında gözle görülür bir fark yoktur. Fakat her şeyin fazlası zarar olduğu gibi proteininde fazlası insan vücuduna zarar verir.

İnsan vücudu günlük alması gereken protein miktarından çok daha fazla protein alırsa böbrekler bu proteini sindirmede güçlük çekebilir ve böbrekler aşırı zorlanmaya başlar. Fazla miktarda alınan protein karaciğeri yorar ve kalıcı hasarlara yol açabilir.

   Peki sağlıklı bir insan günde ne kadar protein almalıdır?

Bu soru kişinin vücut metabolizma hızına, boyuna veya kilosuna göre birçok farklı kriter göz önünde bulundurularak cevaplanabilir.

Günlük protein ihtiyacınızı hesaplamak için boy, kilo, vücut tipinizi öğrenerek farklı web sitelerinde veya uygulamalarda bu bilgiler doğrultusunda sorgulama yapabilirsiniz. Genel olarak protein tozları uygun kullanım dozunda kullanıldığı sürece vücuda herhangi bir zararı olduğu bilimsel hiçbir çalışma ile kanıtlanamamıştır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Protein Tozları Zararlı Mı, Faydalı Mı? (6 Yorum)

  1. Protein Tozlarının çok zararlı olduğunu düşünmüyorum sonuçta çocuk mamalarıda toz halinde

  2. Protein Tozları Zararlı, sigara ve alkol zararsız protein tozu zararlı!

  3. Canan Karatay’ın dediği gibi tozlardan uzak durmak lazım bence her şeyin doğal hali daha güzel.

  4. Sporu seven biri olarak protein tozlarının yerine haşlanmış yumurta tavsiye ederim, yumurta veya haşlanmış et olabilir.

  5. Her üründe olduğu gibi kaliteli ürün kalitelidir yani ucuz alacam diye zararlı olan protein tozunu kullanmaya gerek yok.

  6. Marka vermeyeceğim ama bir protein tozu aldım leş gibi kokuyordu


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2841

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2841