Rezene yağının faydaları nelerdir?

Rezene nedir?

Rezene, çoğunlukla Akdeniz ikliminde yetişen, boyu 1 metreyi geçebilen hoş kokulu otsu bir bitkidir. Rezene bitkisinin meyveleri, tohumları ve yaprakları şifa niyetine kullanılır. Yapraklarından çay elde edilir. Meyveleri ve tohumları insan sağlığı için oldukça önemlidir.

Rezene bitkisinden farklı yöntemler ile yağ elde edilmektedir. Rezene çayı gibi yağı da vücutta faydalı etkilere sahiptir. Rezene yağı içilebilir ve haricen cilde sürülebilir. Yumuşatıcı etkisi sayesinde ağrılara iyi gelir. İçildiğinde sakinleştirici ve rahatlatıcı etkiye sahiptir.

Rezene yağının faydaları

  • Mide

Rezene yağı mide rahatsızlıklarında etkili olmaktadır. Yanma, ekşime, ağrı ve mide kasılmalarına iyi gelir. Rezene yağı yemeklerden önce 1 çay kaşığı kadar içilmesi halinde midede meydana gelebilecek sorunları büyük oranda azaltır. Rezene yağı yemeklere bir miktar katılabilir.

  • Şişkinlik – gaz

Rezene yağı bağırsakları yumuşatarak şişkinlik ve gaz problemlerine karşı fayda sağlar. Bağırsak fonksiyonlarını rahatlatıcı etkisi ile gaz giderici olarak kullanılır. Rezene yağının bu etkisinden faydalanmak için yemek öncesi veya yemeklerde kullanılmalıdır. Yemek öncesi 1 çay kaşığı rezene yağı bağırsaklarda şişkinlik ve gaz oluşmasını büyük ölçüde önler. Yemek sonrası oluşan şişkinlikler için yemeklerde veya salatalarda kullanılır.

rezene

  • Hazımsızlık

Hızlı ve fazla çiğnenmeden yenilen gıdaları, mide ve bağırsaklar sindirimde zorlanır. Bu sebeple yemek sonrası karında ağrı, yanma ve şişkinlik oluşabilir. Yemek sonrası oluşan hazımsızlık problemi için yemeklere bir miktar rezene yağı karıştırılabilir yada yemek öncesi sindirim sisteminin yumuşaması için 1 çay kaşığı rezene yağı tüketilebilir.

  • Anne sütü artırıcı

Rezene yağı, rezene çayı gibi anne sütünü artırır. Hem anne hemde bebek için oldukça faydalıdır. Süte geçen rezene yağı bebeğin rahatlamasını sağlar. Ayrıca bebeklerde oluşan şişkinlik ve gaz problemini azaltır. Anne sütü artırmanın yanı sıra anne sütünün besleyici özelliğini ve kalitesini artırmaktadır. Emziren anneler içme suyuna veya salata içine bir miktar katabilirler ve bu sayede bebeklerinin sağlıklı besin kaynağı olan anne sütünü artırabilirler.

  • Balgam sökücü

Rezene yağı, akciğerlerde biriken balgamı yumuşatarak rahat sökülmesini sağlar. Ayrıca solunum yollarını yumuşatarak öksürüğün vermiş olduğu harabiyeti azaltır. Balgam sökücü etkisinden faydalanmak için ılık suyun içine yaklaşık 10 damla katılıp içilmelidir. Gün içerisinde 3 -4 bardak içilebilir.

  • Stres ve uyku

Rezene yağı sakinleştirici ve rahatlatıcıdır. Rezene yağının sakinleştirici etkisi sayesinde uykusuzluk problemi yaşayanlar için etkili çözüm olabilir. Stres ve gerginlikten dolayı uykuya dalmakta güçlük çekenler uyumadan önce bir miktar rezene yağı içebilirler. Stres ve gerginlik anında ise içme suyuna bir kaç damla damlatılıp içilebilir.

rezene yağı

 

Rezene yağının cilde faydaları

  • Yara iyileştirici

Rezene yağı cildi yumuşatır ve yaraların daha kısa sürede iyileşmesi sağlar. Rezene yağı bir pamuk yardımı ile yara yerinin etrafına sürülebilir. Mikrop öldürücü özelliği ile bakterileri yara yerinden uzak tutar. Yara olan bölgenin üzerine 1 – 2 damla damlatılarak dokuların yumuşamasını sağlar ve onarılmasını kolaylaştırır.

  • Besleyici

Rezene yağı cildin pürüzsüz ve sağlıklı görünmesini sağlar. Cildi onarıcı etkisi ile kırışıklık ve diğer hasarları onarır. Herhangi bir cilt enfeksiyonundan sonra cildin daha kısa sürede sağlığına kavuşması için cilde uygulanır.

  • Sivilce

Rezene yağı akne ve sivilce oluşumuna karşı kullanılabilir. Rezene yağı bir pamuğa bir kaç damla damlatılarak sivilcelerin üzerine sürülebilir. Sivilcelerin iyileşmesini hızlandırır ve çoğalmasını engeller. Sivilce tedavisinde kullanmak için günde 2 kez rezene yağı sivilcelerin üzerine sürülmelidir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazınNotice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781