Rezene Çayının Faydaları

REZENE

Arapsaçı , mayana , ırziyan ve raziyane olarak ta bilinir. Anason bitkisi ile rezene birbirlerine oldukça benzer. Bu iki bitki için ortak isim raziyane olarak bilinir. Latince adı foeniculum vulgare miller dır. Kurak yerleri seven , yazın sarı çiçek açan otsu bir bitkidir. Ülkemizde Ege , Akdeniz ve Karadeniz bölgesinde yetişir. Balkanlarda ve Kafkaslarda da yaygındır.

 

Meyveleri kuvvetli kokulu ve tadı hafif yakıcıdır. Olgunlaşan meyveleri toplanır , güneşte kurutulur. Kurutulmuş meyveler dövülerek parçalanır. Ayrıca rezene kökleri olgunlaştıktan sonra topraktan çıkarılır. Yıkanıp temizlendikten sonra dilimlenerek güneşte kurutulur. Yapraklarından ilaç maddesi elde edilir. Kurutulmuş rezene suyla kaynatılarak çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Avrupa da rezene balık ile birlikte yaygın olarak kullanılır.

Rezene bitkisi eski yıllardan beri sakinleştirici , rahatlatıcı ve gaz giderici olarak kullanılır. Rezenenin keskin tadı ve kokusu vücut salgılarını arttırır.

Rezene bitkisi emziren anneler için süt arttırıcı olarak kullanılır. Rezene idrar söktürücüdür. Yaprakları yara iyileştirici etki gösterir.

Az miktarda kullanılırsa teskin edicidir. Çok kullanıldığında ise uyutucu ve gevşeticidir. Süt çocuklarında bu etkileri sayesinde tercih edilir. 1 bardak sıcak suya 1 kaşık rezene atılarak 5 dakika demlenir ve içilir. Bebeklere 100 cc sıcak suya 1 çay kaşığı atılarak demletilir ve soğuduktan sonra içirilir.  Rezene çayı çocuk ishallerinde etki gösterebilir. Ayrıca göz kapağında çıkan arpacık enfeksiyonlarında haricen lapası kullanılır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazınNotice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781