Sıcak yaz aylarında sağlıklı beslenme

Sıcak havaların etkisini göstermesi ve beslenme ile birlikte metabolizmanın da düzeni değişmektedir. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artarken doku ve organlarda oksijen azalması olabilir. Kalp atım sayısının artması ve kan basıncındaki artış yaşanmaktadır.

Özellikle yaz aylarında yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve nefes darlığı şikayetlerinde artış gözlenmektedir. Sıcak havalarda yaşanan aşırı terleme ile birlikte su ve mineral kaybının sonucunda bayılma hissi ve baş dönmesi gibi sağlık problemleri de çok fazla görülmektedir. Sıcak havalarda beslenme alışkanlıklarını düzenleyerek sıcak havalardan en çok etkilenen çocuklar, yaşlılar, hamileler ve kronik rahatsızları olan bireylerin dahi daha sağlıklı olmasını sağlamak mümkündür.

Aşırı Sıcaklarda Beslenme Önerileri

Sadece sıcak havalarda beslenme alışkanlıkları değil de yaşamımız boyunca edineceğimiz sağlıklı ve dengeli beslenme sağlığımızın korunması için önemli bir esastır. Özellikle yaz aylarında metabolizmanın değişimi ve bu ortama uyum sağlaması için kahvaltı günün en önemli öğünüdür.

Yazın kahvaltıda az yağlı peynir, zeytin ve taze sebzeler ile ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları veya taze meyve suları tüketilmelidir. Yaz aylarında yağlı yemeklerden ve yağda kızartmalardan mümkün olduğunca kaçınmakta doğru bir adımdır. Sıcak havalarda beslenme programına haşlama ve ızgara alınması kızartma yerine daha fazla önerilmektedir.

Yaz aylarında vücut direncimizi sağlamak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral alımı gereklidir. Bunun için sebze ve meyve tüketimi de önemlidir. Ayrıca kan şekerini hızla yükselten ve hızla düşüren besinlerin yerine kepekli ürünler ve tahıllar alınmalıdır.

Hamurlu ya da şerbetli tatlılar yerine de mutlaka meyve tatlıları, sütlü tatlılar veya dondurmalar tercih açısından önerilmektedir. Ama tatlının hafif olması çok fazla porsiyon almamız anlamına gelmemektedir. Vücudumuzun halsiz düşmemesi için vücudun kaybettiği sıvıyı telafi ederek daha sağlıklı ve canlı olmamızı da düşünüyorsak; her gün en az 2-2.5 litre su içerek kahve, çay ve gazlı içeceklerden de uzak durarak maden suyu, ayran ve meyve suyu gibi içecekler tüketmekte sıcak havalarda beslenme alışkanlıklarının arasında olması gerekenlerdendir.

Ayrıca sıcak havalarda artan ishal ve zehirlenme vakalarının önüne geçmek için et ve süt gibi ürünler başta olmak üzere tüm gıda ve yemek çeşitlerinin dışarıda ve üstü açık şekilde bırakılması sakıncalıdır. Bakterilerin sıcak havada hızla üreyerek gıdanın bozulmasına neden olması ile artan ishal ve zehirlenme durumları sağlığımız açısından tehlikelidir. Buzdolabında en fazla 24 saat bekletilen gıdalar tüketilmeli ve mutlaka sıcak havalarda beslenme konusunda dikkatli olunmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Haziran 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Sıcak yaz aylarında sağlıklı beslenme (2 Yorum)

  1. Sıcaklarda en iyi meyve ve sebze ağır yağlı yemekler sıcaktan daha çok bunaltıcı oluyor

  2. Sıcak günlerde en iyisi karpuz ve peynir arkasından 1 bardak su oh mis gibi


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2841

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2841