Sigara İçme İsteğinizi Azaltan 6 Bitki Çayı

Sigara Kullanmanın Zararları Nelerdir?

Sigara bırakması zor nikotin içeren kâğıda sarılarak içilen bir tütün ürünüdür. Sigaranın sağlığa ne denli zararlı olduğunu birebir yaşıyor ve sigara içen insanların çeşitli hastalıklarla baş ettiğini her yerden duyuyoruz. İstatistiklere göre sigara yüzünden her yıl 6 milyon kişi hayata veda ediyor.

Sigaranın içerisinde nikotin başta olmak üzere bağımlılık yapan birçok madde olduğundan bırakması da oldukça zor oluyor. Bunun için çeşitli sigara bıraktırma merkezleri ve telefonla yardım hatları kurulmasına rağmen yıllardır sigara kullanan biri için sigara içmeye bir anda son vermek zor olabiliyor.

Sigara dumanı ağızdan içeri girer girmez vücuttaki organlarımızda birçok hasara sebep oluyor. Bu hasarlardan kısaca bahsedersek;

  •     Ağızda ve yutakta tat alma zerreciklerini etkileyip tat alma duyusunu azaltıyor
  •     Kalp fonksiyonlarının azalmasına ve damarların tıkanmasına yol açıyor.
  •     Beyindeki sinir dokularını etkileyerek çeşitli hastalıklara zemin hazırlıyor.
  •     Kısırlığa neden oluyor.
  •     Birçok kanser türlerinin oluşmasını sağlıyor. Bunlardan en bilineni ise akciğer kanseridir.
  •     Gırtlak ve soluk borusunu tahrip ederek ses kısıklığına ve ses tellerinde iltihaba yol açıyor.

Yukarıda saydığımız zararların haricinde sigara birçok kötü durumların doğmasına neden oluyor. Sigara bırakmaya çalışan insanlara yardımcı olacak sigara bırakma evresinde sigara isteğini unutturacak denenmiş bitki çayı tariflerini sizlerle paylaşıyoruz.

      Sigara İçme İsteğini Azaltan 6 Bitki Çayı

    1)Aslan Kuyruğu Çayı

Aslankuyruğu içerisinde pasiflora etkisi yaratan sakinleştirici bir madde bulunmaktadır. Bu bitkiden yapılan çayı içerseniz sigara içme isteğiniz önemli ölçüde azalacaktır. Aktarlarda bulunabilen bu bitkiyi 1 bardak kaynar suda demleyerek içebilirsiniz.

   2)Kore Ginsengi

Kore ginsenginin en önemli özelliği vücudun nikotin yoksunluğuna karşı vücudu savunma altına almasıdır. Kore ginsengi ile vücut enerjisi artarak sigarayı bırakmaya çalıştığınız ilk zamanlarda sinirlilik ve gerginlik hallerinizi ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

  3)Sarı Kantaron

Sarı Kantaron çayı ruh halini etkileyerek dinginlik kazandıran bir bitkidir. Sigara içme düşüncesi aklınızdan geçerse hemen sarı kantaron çayı demleyin. Sarı kantaron baskılayıcı bitki türlerinden bir tanesidir. Bu yüzden sigara içmekten sizi engelleyebilen nadir bitkilerden biridir.

  4)Zufa Otu

Bu bitkiyi daha önce duymamış olabilirsiniz ama birçok sigara bırakma ürünlerinin içerisinde bu otun olduğunu hatırlatmış olalım. Zufa otu sigara bıraktıktan sonra ortaya çıkan histeri nöbetlerine de etki ederken nikotin yüzünden akciğerlerde oluşan tahribata da iyi geldiği bilinmektedir.

5)Lobelya Otu

Lobelya bitkisini çevrenizde mutlaka görmüşsünüzdür. Aslında doğa dostu bir süs bitkisidir fakat sigarayı bırakma yönünde sanılanın aksine çok faydalıdır. Lobelya otu psikolojik olarak sigaranın tadının acı ve kötü gelme etkisi sağlayarak sigaradan tiksinmenizi sağlar. Nikotin isteğiniz kısa sürede bu bitki kullanımı sayesinde yok olacaktır.

6) Fesleğen

Fesleğen ülkemizde yetişen ve hoş bir kokusu olan bir bitkidir. Feslegen çay olarak değil de taze yaprakları yenildiğinde sigara ihtiyacını ciddi oranda azalttığı görülmüştür. Sigarayı bırakmayı düşünenler, sigara krizi geldiğinde 1 adet fesleğen yaprağı çiğneyebilirler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


 Sigara İçme İsteğinizi Azaltan 6 Bitki Çayı (1 Yorum)

  1. Bana sigarayı bıraktıracak ne bir bitki çayı, ne tablet ne de sakız hiç bir şey göremiyorum, sigarayı o kadar seviyorum ki anlatamam.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2841

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2841