Soğuk kış aylarında ellerinize bakım yapmayı unutmayın!

KIŞ AYLARINDA EL BAKIMI

Ellerimiz, vücudumuzun dış dünyayla en fazla temasta olan, dolayısıyla kış mevsiminin gelmesiyle ve soğuk havayla beraber en çok zarar gören bölgesidir. Her mevsim ellere bakım yapılması gerekir; ancak kışın el bakımı yapmak için normal zamandan daha fazla dikkat edilmelidir.

Kış aylarında soğuk ve sert hava ellerde kuruma, çatlak, tahriş ve hatta yaralara neden olabilir. Bu yüzden sağlığına ve dış görünümüne özen gösteren herkes ellerine gereken önemi vermeli ve gerektiği zaman bakım yöntemlerinden faydalanmalıdır. İşte kış aylarında el bakımı hakkında bir kaç ipucu:

Ellerinizi nemlendirin:

Cildi nemlendirmek her mevsimde gereklidir; ancak kış aylarında özellikle kaloriferlerin etkisiyle bulunduğumuz ortamda bir kuruluk oluşur. Bu kuru hava cildin kurumasına ve yıpranmasına neden olur. Kış aylarında düzenli olarak cildinizi besleyen bir nemlendirici kullanarak kış aylarının olumsuz etkilerinden korunabilirsiniz.

Ellerinizi kurutmayan temizleyiciler kullanın:

Her el yıkama sonrası ellerinizin nem kaybettiğini unutmayın ve ellerinizi kurutmayan temizleyiciler kullanmaya dikkat edin. Özellikle kışın suyla çok temas etmek elleri yıprattığından temizlik ve mutfak işleri sırasında eldiven giymeye özen gösterin.

Gece bakımını unutmayın:

Gece uyduğunuz zaman vücudunuz kendini onarır. Ellerinizin bakımlı görülmesi için gece yatmadan ellerinize krem sürün ve gece boyunca dinlenmeye bırakın.

Ellerinize özel bakım yapın:

  • Gül suyu ile ellerinize oldukça etkili bir bakım yapabilirsiniz. Gül suyunun içerisine 1 kaşık gliserin ekleyerek krem olarak ellerinize sürebilirsiniz. Bu kremi bir saat ellerinizde beklettikten sonra ılık su ile ellerinizi yıkayın
  • Zeytinyağı da eller için çok faydalıdır. Küçük bir kaba 1 çorba kaşığı toz şeker koyun ve üstüne 1 çorba kaşığı zeytinyağı dökün. Zeytinyağı ile ıslanan şekeri ellerinizin arasında 30 saniye ovalayın. Ovalama işleminden sonra 30 saniye bekleyin ve ellerinizi ılık suyla yıkayın. Bu işlemi uyguladığınızda ellerinizin yumuşacık olduğunu hissedeceksiniz.
  • Limon suyu, bal ve karbonat ile kış aylarında ellerinize yapacağınız bakım ellerinizi hem parlatır hem yumuşatır hem de karbonat sayesinde ölü derilerin atılarak cildin yenilenmesini sağlar. 2 çorba kaşığı limon suyu, 2 çorba kaşığı bal ve 2 çorba kaşığı karbonatı karıştırın ve ellerinize masaj yaparak bu karışımı uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra sabun kullanmadan ılık suyla ellerinizi yıkayın. Böylece malzemeler iyice cildinize işleyecektir.

Cilt sağlıklı ise vücutta sağlıklıdır!

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 30 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazınNotice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781