Soğuk Kış Aylarında Oluşan Çatlaklara Karşı 8 Öneri 

Soğuk Kış Aylarında Oluşan Çatlaklara Karşı 8 Öneri 

Soğuk kış aylarında çatlayan eller hepimizin sorunudur. Çatlayan ellere iyi bakılmadığında ise yaralar oluşması ve sorunun ilerlemesini hiçbirimiz istemeyiz. Yumuşacık, nemli ve bakımlı ellere sahip olmak sandığınız kadar zor bir işlem değil. İlaç kullanmadan sadece doğal yöntemler ile ellerinizi yumuşacık pamuk gibi eller haline getirebilirsiniz. En fazla sert kış aylarında karşılaştığımız, ancak bakımsız kaldığında diğer mevsimlerde de karşımıza çıkan çatlaklar için şu yöntemleri uygulayabilirsiniz.

1 ) Kremli sabunlar; el yıkamak için satın aldığını katı sabunlar, sıvı el sabunu ve sabun köpüğü tedarik ederken kremli sabunları veya kremli sabunlardan elde edilmiş sıvı sabunları tercih etmelisiniz. Kremli sabunlar ellerin nemlendirilmesi için en etkili yöntemlerin başında geliyor. Gün içinde elinizi her yıkadığınızda elinize bakım yaptığınızı düşünün. Kremli sabunlar ile ellerinizi yıkadığınızda ellerinizin nem oranını yükseltecek ve çatlak oluşmasının önüne geçeceksiniz.

2 ) Süt kullanımı; Kuruyan elleri en kısa yoldan nemlendirmek ve çatlak oluşmasının önüne geçmek için etkili yöntemlerden biri de sık sık süt ile elleri ovmaktır. Papatya yağı ile karıştırılmış el bakım sütü ile ellerinizi günde iki veya üç defa ovduğunuzda ellerinize bakım yapmış olursunuz. Süt, nem oranı bakımından en etkili yöntemlerden biridir. Papatya yağı ile zenginleştirilmiş süt ise el çatlaklarının iyileşmesinden en etkili yöntemler arasındadır.

3 ) Doğal yağlar; Doğadan elde edilen doğal yağlar el bakımı ve cilt sağlığı için kullanılan yağlardır. İçerdikleri mineral ve antioksidan ile ellerde oluşan çatlakların onarılması, ellerin nemlendirilmesi ve neme doyurulması için ideal yağlar olan aleo vera yağı, kakao yağı, papatya yağı gibi doğal yağlar kullanılmalıdır.

4 ) Aleo Vera Yağı; Özel bir nemlendirici olan aleo vera yağı, özellikle Akdeniz bölgesinin kuru havasına karşı kullanılan en etkili nemlendiriciler arasındadır. Bir çok nemlendirici kremin etken maddesi olan aleo vera yağı ile cilt köklerinin genişlemesini sağlayabilirsiniz. Farklı yağlar ile kür olarak kullandığınızda ise  canlı ve parlak ellere sahip olabileceğiniz aleo vera yağı nötr sayılabilecek pH derecesine sahiptir.

5 ) Bebek yağları; Bebek ciltleri için özel karışımlar ile elde edilen bebek yağları da ideal nemlendiriciler arasındadır. Özellikle nemsiz kalan ve kuruyarak çatlaklar oluşan eller için doktorlar tarafından önerilen bebek yağları, ellerinizdeki çatlakları iyileştirerek kusursuz ellere sahip olma imkanı sağlıyor. Farklı markaların bebek yağları arasından seçim yapacaksanız içeriklerine bakmanızda fayda var.

6 ) Kimyasallardan uzak durun; Temizlik yaparken kullanılan ve farklı ph derecelerine sahip olan temizlik ürünleri ve deterjanları kullanırken ellerinizi korumalısınız. Eldivenler kullanarak temizlik yapmalı, elinizde ve cilt yüzeyinde yer alan kıl köklerindeki hücrelerin ölmesini engellemelisiniz.

7 ) Ilık su tercih edin; Ellerinizi yıkarken özellikle kış aylarında sıcak ve soğuk sulardan kaçınmalısınız. Ilık su ile yıkayacağınız ellerinizin cilt yüzeylerinin gerilimlerini azaltarak çatlak oluşması için ideal ortam hazırlamak yerine yüzey gerilimine zarar vermeyen ılık su kullanarak çatlak oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

8 ) Nane, fesleğen yağları; Nane yağı ve fesleğen yağı ferahlatıcı etkiye sahip olduğu gibi nem oranı da yüksek yağlardır. Bu yağları karıştırarak ellerinizin daha nemli olmasını sağlayabilir, çatlakların daha hızlı iyileşmesini sağlayarak nemli ve parlak görünen ellere sahip olabilirsiniz. Nane yağı tek başına da nemlendirici etkiye sahip olduğu için kullanılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Soğuk Kış Aylarında Oluşan Çatlaklara Karşı 8 Öneri  (4 Yorum)

  1. Arko dahil bir kaç el kremini karıştırıyorum içine bir miktar zeytinyağı, birde evigen ampul karıştırıyorum kışlık kremim hazır ellerimi her zaman sağlıklı gösteriyor ve yumuşacık.

  2. Ben eczaneden aldığım arko kremin içerisine gülsuyu ve zeytin yağı karıştırıyorum hem çok güzel kokuyor hemde ellerim hiç çatlamıyor yumuşacık herkese tavsiye ederim

  3. Ellerim çok çatlıyor egzama da var soğuk havalarda hiç düşünmeden çıkıyor ortaya vazelin sürüyorum ama yıkadıktan sonra gidiyor çok bi faydası olmuyor.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781