Yaşa Göre Nabız Hesaplama

Yaşa göre nabız hesaplama

Nabız (kalp atış hızı) yaşa göre değişkenlik gösteren bir olaydır. Bebeklerin dakikada kalp atış hızları daha fazla olurken 20 li yaşlardan sonra kalp atış hızı 60 ile 80 arasında sabitlenir. Nabız yani kalp atış hızı anlık değişkenlik gösteren bir olaydır. Koşmak, heyecanlanmak, hızlı yürümek ve psikolojik etkenler nabzı artırmaktadır. İlerleyen yaşlarda kalp zayıflığına bağlı nabızda düşüklük görülebilir. Yetişkin ve sağlıklı bir insanda nabız hızı 60 – 80 arasında olması idealdir.

Kalp atış hızının tansiyonun yükselmesi veya düşmesi ile doğrudan alakası yoktur. Tansiyon çok düşük olduğu zamanlarda veya çok yüksek olduğu zamanlarda nabız normal olabilir. Kronik kalp hastalıkları nabzın düşmesine neden olabilir. Çoğunlukla ilerleyen yaşlarda görülen kalp rahatsızlıkları ve damar hastalıkları kalp atış hızını etkileyen faktörler arasındadır. Nabzın yüksek olmasının nedenleri ise heyecan, mutluluk, aşırı adrenalin ve korkudur. Hızlı yürümek ve koşmak nabzı artırmaktadır.

Nabız düşüklüğü nelere yol açar ?
Nabız düşüklüğü bir kalp ve damar hastalıkları belirtisi olabilir. Kalp kaslarının zayıf düşmesi veya kan damarlarının tıkalı olması kalbin daha fazla zorlanmasına ve ilerleyen yaşlarda nabız düşüklüğüne neden olabilir.

Nabız yüksekliği nelere yol açar?

Nabız yüksekliği yani çarpıntı, kişide bayılma, göğüs ağrısı, nefes almada güçlük ve huzursuzluk yapabilmektedir. Nabız yüksekliği hafife alınmayacak bir durumdur. Tansiyon ile alakası yoktur. Psikolojik nedenlerden ve tüketilen yiyeceklerden dolayı gerçekleşebilir. Sürekli oluşan çarpıntılarda doktora başvurmakta fayda vardır.

Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781