Yumurtlama (Ovülasyon) Günü Hesaplama

Yumurtlama dönemi nedir?

Yumurtlama dönemi, bayanlarda ovülasyonun gerçekleştiği tarihtir. Ovülasyon tarihi çoğunlukla iki adet döneminin ortasında gerçekleşir. Kadınların yumurtalıklarından yumurta atılması ile erkekten gelen spermlerin birleşmesi hamilelik dönemini başlatır. Kadınlar ayda bir defa yumurtlama yaparlar. Bu yüzden hamile kalmak isteyen bayanlar yumurtlama dönemini hesaplayarak bu günlerde gebe kalmayı denemelidir.

Ne zaman hamile kalabilirim?

Not: “Adet dönemleriniz ortalama kaç gün sürüyor” kısmına iki adet dönemi başlangıcı arasında kaç gün olduğunu giriniz.

Tekrar Hesaplamak İçin Tıklayın
Yumurtlama kaç gün sürer?

Kadınlarda yumurtlama her ay tek seferde gerçekleşir. Yani kadınlar her ay sadece 1 gün yumurtlar. Yumurtalar rahim içinde 24 saate kadar canlı kalabilmektedir. Erkekten gelen spermler ise rahim içinde 72 saate kadar canlı kalabilir. Tabi ki spermlerin kalitesine göre rahim içerisinde canlı kalma süresi değişebilir. Yumurtlama dönemi belirlendikten sonra , yumurtlama yani ovülasyon başlamadan 1 veya 2 gün önceden  2 gün ara ile cinsel ilişkide bulunulabilir. Her gün cinsel ilişkiye girilmesi sperm sayısını ve kalitesini düşürebilir ve hamilelik olasılığını azaltır. Bu yüzden iki günde bir ilişkide bulunulması önerilir. Erkeğin spermlerin daha kaliteli olması için yumurtlama döneminde varsa kötü alışkanlıklardan uzaklaşması ve beslenme düzenine dikkat etmesi gerekir.

Kadınlarda ovülasyonun gerçekleşmediği zamanlar adet döneminin düzensiz olduğu zamanlardır. İki adet dönemi başlangıcı arasında 21 günden az ve 35 günden fazla olduğunda ovülasyon gerçekleşmeyebilir. Hamile kalmak isteyen kadınların düzensiz adet dönemi problemi varsa ilk önce ilgili uzman doktora danışarak adet döneminin düzene girmesi sağlanmalıdır. İki adet dönemi başlangıcı arasındaki fark sağlıklı kadınlarda 28 gündür. 28 günden daha erken veya daha geç adet dönemi başlayanlar , yumurtlama dönemi belirsizliği olabilir.
Hamile kalınması için ovülasyon dönemini dikkate almalısınız. Hamile kalmak isteyen bayanların ovülasyon döneminden önce ilişki yaşamaları erkeğin sperm sayısının ve sperm kalitesinin azalmasına neden olabilir. Erkekten gelen sperm kalitesi gebe kalmak için uygun olmadığı zamanlarda gebelik gerçekleşmeyebilir. Spermler kadınların yumurtasını delerek döllenme gerçekleşir. Erkekten gelen spermlerin kalitesiz olması yumurtayı delip döllenmeyi gerçekleştirememesi ve hamilelik şansınızın azalmasına neden olabilir. Bebek düşünen çiftler ovülasyon tarihi gelmeden cinsel ilişkide bulunmaları spermlerin kalitesini düşürerek hamile kalma olasılığını azaltabilir.

 

 

Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781