Zinco damla nedir? Ne işe yarar?

Zinco damla

Zinco damla bebeklerde  gaz probleminin giderilmesinde kullanılan, bitkisel içerikli bir gaz damlasıdır. 30 ml’lik cam şişelerde kullanıma sunulmuştur. Üretimini yerli firmalardan Berko ilaç sanayi yapmaktadır.

Zinco damla içeriğindeki çinko, kimyon yağı ve dereotu yağı sayesinde bebeklerde sindirim sistemini rahatlatarak gaz sancısını ve diğer sindirim problemlerinin giderilmesinde kullanılır.

Zinco damla içeriği

Zinco damla yenilenmiş hali ile içeriği ve hayli değiştirilmiştir. Şu anda üretimde olmayan zinco damla içerisinde;

 • AnasonESKİ ZİNCO DAMLA
 • Badem yağı
 • Çinko
 • Ayçiçek yağı
 • Dere otu yağı
 • Melisa yağı
 • Kimyon
 • Rezene

Yenilenmiş zinco damla içeriğinde ise;

Her 0,16 ml’de

 • Çinko 8.3 mg
 • Kimyon yağı 0.212 mg
 • Dereotu yağı 0.052 mg

Çinko nasıl etki eder?

Çinko minerali bilindiği üzere vücutta onarıcı görevi görür. Ayrıca proteinlerin parçalanması için vücut çinkoya ihtiyaç duymaktadır. Protein deposu olan anne sütü bebeklerin bağırsaklarında rahat emilmesi ve sindirilmesi için çinko gereklidir. Yeni doğan bebeklerin vücudundaki çinko eksikliği gaz ve sindirim problemlerine neden olmaktadır. Zinco damla sayesinde bebeklerin çinko ihtiyacı karşılanır ve gaz problemi büyük ölçüde azalır.

zinco-damla

Kimyon nasıl etki eder?

Uçucu bir yağ olan kimyon, bağırsaklardaki besinlerin parçalanması ve sindirimin kolaylaşmasını sağlar. Baharat olarak et yemeklerinde kullanılmasının nedenlerinden biride vücuda alınan proteinlerin parçalanmasını kolaylaştırır. Ayrıca ağrı kesici özelliği ile gaz sancılarını hafifletir.

Dere otu nasıl etki eder?

Maydanozgiller familyasından olan dere otu, sindirim sistemi rahatsızlıklarında etkilidir. Yumuşatıcı ve sakinleştirici etkisi ile bağırsakların yumuşamasını ve sindirim sisteminin rahatlamasını sağlar.

Zinco damla nasıl kullanılır?

Zinco damla 4 ile 10 yaş arası çocuklarda günde 2 defa 4 damla olarak kullanılmalıdır. Kullanmadan şişe çalkalanmalıdır. 4 yaş altı çocuklarda kullanımı için doktora danışılması tavsiye edilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Temmuz 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Zinco damla nedir? Ne işe yarar? (6 Yorum)

 1. Bu tür bitkisel içerikli ürünler Tarım Bakanlığı onaylı olduğu için “4-10 yaş arası kullanıma uygundur” ibaresi belirtilmek zorunda. Ancak yenidoğan bebeklerde kullanılmasında bir sakınca görülmemektedir. Zaten doktorlar tarafından bebeklere reçete edilen bir ürün.

 2. 4-10 yaş arası demişsiniz Benim bebeğim 20 günlük gaz problemi için aldım kullanımı uygun değil mi ?

 3. Zinco damlanın yan etkileri firma tarafından belirtilmemiş. Bebeğinize rahatsızlık verdiyse kullanmayın.

 4. Bebegim 4 aylik zinco damladan sadece 2 defa verdim 4er damla.bebegim cok huzursuz oldu surekli agliyor yemiyor uyumuyor ilactan sonra boyle oldu ne yapmaliyim neden boyle oldu??

 5. benim bebeğimde çok fazla işe yaramadı ama memnun kalan arkadaşlarımda var


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781